Dieta Dukana – co warto wiedzieć na jej temat?

Powoli kończy się rok 2016, co oznacza, że wielu z nas już tworzy pierwsze postanowienia noworoczne na rok 2017. Jednym z najpopularniejszych postanowień jest zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Zamysł dobry, często jednak brak konkretnego planu na jego zrealizowanie sprawia, że gdzieś w okolicach lutego i marca po prostu go porzucamy. Co zrobić, by tym razem tak się nie stało? Najlepiej już teraz zadecydować, jaką dietę będziemy przestrzegać i dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Przedstawiamy Wam jedną z nich – dieta Dukana.

Dieta Dukana – na czym polega?

Dieta Dukana, czyli dieta proteinowa to jedna z najpopularniejszych propozycji, jeśli chodzi o zdrowe żywienie i szybki spadek wagi. Głównym założeniem jest to, aby podczas stosowania diety nie chodzić ciągle głodnym – to klucz do jej długotrwałego stosowania bez zniechęcenia. Doktor Pierre Dukan, twórca tej diety nazwanej od jego nazwiska, stworzył plan żywieniowy, który został już wypróbowany przez tysiące użytkowników na całym świecie.

Najważniejszą zasadą diety Dukana jest zwiększenie spożycia produktów białkowych, a ograniczenie węglowodanów i tłuszczów. Dlaczego? Otóż proteiny, czyli białka, są niskokaloryczne, a jednocześnie potrzebują największych nakładów energii, by je przetworzyć i wykorzystać przez nasz organizm. Dieta Dukana nie przewiduje konkretnych pór spożywania posiłków, dzięki czemu możemy jeść właśnie wtedy, gdy poczujemy głód. Dla wielu osób to warunek wytrwania na jakiejkolwiek diecie. Istotną zasadą w planie żywieniowym diety Dukana jest ilość spożywanych płynów – powinno to być przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

dieta dukana
Stosowanie diety Dukana przynosi dość szybko widoczne efekty, co motywuje do dalszego trwania w niej.

Wyniki stosowania diety proteinowej są dość szybko widoczne, dzięki czemu stanowią dodatkową motywację do trwania w niej aż do końca.

Plan diety, czyli cztery fazy

Aby dieta Dukana okazała się naprawdę skuteczna, musimy zastosować zasadę czterech faz, które następują kolejno po sobie:

• Faza I: uderzeniowa;
• Faza II: naprzemienna;
• Faza III: utrwalanie efektów;
• Faza IV: stabilizacji.

dieta dukana
Cztery fazy diety Dukana.

Każda z faz jest równie ważna i nie można jej pominąć. Dieta będzie jeszcze skuteczniejsza, gdy dołączymy do niej również aktywność fizyczną. Zalecaną aktywnością przez samego twórcę diety jest szybki marsz – dziennie powinien trwać około 20 minut.

Więcej informacji o tej diecie i sposobie jej stosowania można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie tylkodukan.pl. Zachęcam Was do spróbowania, jeżeli już od kilku lat próbujecie zrzucić zbędne kilogramy, lecz bezskutecznie!

Dodaj komentarz