Nowy dodatek do emerytury – co powinieneś wiedzieć?

Wysokość emerytur to z roku na rok coraz gorętszy temat. Wiele osób, które stoją tuż przed przejściem na emeryturę zastanawia się, ile właściwie będzie ona wynosić i jaki dodatek do emerytury będzie im przysługiwać. My już wiemy, że w przyszłym roku ma wejść w życie projekt Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK), który znacząco wpłynie na wymienione wcześniej kwestie.

Dodatek do emerytury z PPK – o co chodzi?

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy projekt, który w życie wejdzie wraz z nadejściem 2019 roku. Czym właściwie jest? To dobrowolny dla pracownika sposób na gromadzenie kapitału emerytalnego, ale nie tylko z wkładu własnego, lecz także ze strony pracodawcy i państwa. Zasadniczym celem tego rozwiązania jest zapewnienie wszystkim osobom zatrudnionym w Polsce zabezpieczenia emerytalnego. Co ważne, ten dodatek do emerytury ma objąć jakieś 11 mln pracowników, będzie więc powszechne i dostępne dla każdego. Dla pracowników skorzystanie z PPK jest dobrowolne, ale wprowadzenie go przez przedsiębiorców jest obowiązkowe.dodatek do emerytury Terminy wprowadzenia PPK zalezą od ilości zatrudnionych osób w firmie. Tam gdzie jest ich 250 i więcej osób, PPK zostanie wprowadzony w styczniu 2019 roku. Tam gdzie pracuje 50 i więcej osób, projekt wejdzie w życie w lipcu 2019 roku. W firmach zatrudniających 20 i więcej osób ten termin to styczeń 2020, a tam, gdzie zatrudnionych jest 20 i mniej osób – w lipcu 2020 roku.

Na jakie dofinansowanie możemy liczyć?

Pracownicze Plany Kapitałowe bardzo dokładnie określają, jaki dodatek do emerytury zapewni pracodawca, a jaki sam pracownik oraz budżet państwa.dodatek do emerytury Jeśli chodzi o składki od pracodawcy, składka podstawowa wynosi 1,5%, a dodatkowa do 2,5%. Składki pracowników to 2% dla składki podstawowej i do 2% dla dodatkowej. Dopłaty z budżetu państwa to 250 zł jako składka jednorazowa, powitalna i 240 zł jako składka roczna. Oprócz tego pracodawca będzie zwolniony z płacenia składek ZUS od wpłat na PPK swoich pracowników. Więcej na temat tego pomysłu przeczytacie TUTAJ.

Dodaj komentarz