Ekran dotykowy w telefonie i jego naprawa

Ekran dotykowy to nieodłączny element większości telefonów i urządzeń mobilnych, jakie są dziś dostępne na rynku. Jest on dość funkcjonalny i wyglądu w użyciu, niestety też należy do najbardziej delikatnych części telefonów. Z tego powodu mogą dość często się psuć. Czy można samodzielnie naprawić dotyk w telefonie? I czy w ogóle się to opłaca?

Gdy ekran dotykowy psuje się nagle…

Czasami zdarza się, że korzystamy ze swojego smartfona we właściwy sposób i nagle ekran dotykowy po prostu przestaje reagować na dotyk palców. Zupełnie bez powodu! Co wtedy zrobić? Najczęściej jest to wina oprogramowania, zatem najprostszym sposobem będzie przeinstalowanie systemu. Niestety, zostaną wtedy utracone wszystkie dane zapisane na smartfonie. W takiej sytuacji lepiej oddać telefon do serwisu, gdyż mogą oni przeinstalować system w taki sposób, by odzyskać chociaż cień szansy.

Mechaniczne uszkodzenia ekranu dotykowego

Innym powodem niedziałania ekranu dotykowego są różne uszkodzenia mechaniczne. I tych może wystąpić naprawdę wiele. Sam ekran można w dość prosty sposób wymienić, z innymi częściami telefonu może być trudniej, gdyż są one drobne i ich wymiana wymaga precyzji i dużej dozy ostrożności. Poniżej możecie zobaczyć, jak krok po kroku wymienić wyświetlacz i ekran dotykowy w urządzeniu mobilnym:

(źródło: YouTube; kanał: My TrendyPhone Polska)

Taka naprawa jest zatem możliwa, ale jest bardzo czasochłonna i nigdy nie ma pewności, czy zakończy się powodzeniem. W takiej sytuacji również lepiej oddać telefon w ręce profesjonalistów, którzy szybko zdiagnozują w czym jest problem, a następnie wymienią bądź naprawią uszkodzoną część skutecznie i profesjonalnie.

ekran dotykowy
Ekran dotykowy uszkodzony z powodów mechanicznych wymaga całkowitej wymiany.
ekran dotykowy
Samodzielna naprawa ekranu dotykowego może wymagać wymiany jakiegoś elementu znajdującego się we wnętrzu urządzenia, na przykład taśm.

Czasem jednak naprawa ekranu dotykowego jest zwyczajnie nieopłacalna. Opłata za tę usługę może być niewiele mniejsza a nawet równa cenie nowego telefonu, często o porównywalnych parametrach. Na rynku telefonicznym tak szybko pojawiają się nowości technologiczne, że w ciągu paru miesięcy cena „najnowocześniejszych” modeli może spaść nawet o kilkaset złotych. W takiej sytuacji lepiej po prostu wymienić telefon niż bawić się w naprawę starego modelu.

ekran dotykowy
Czasami naprawa ekranu dotykowego jest nieopłacalna. Lepiej po prostu wymienić telefon na nowy.

Dodaj komentarz