Ekspres do kawy do użytku domowego

Wyposażając swoją kuchnię, myślimy w pierwszej kolejności o sprzętach umożliwiających nam przechowywanie żywności oraz gotowanie. Coraz częściej jednak chętnie wyposażamy się także w dodatkowe urządzenia, ułatwiające korzystanie z kuchni. Jednym z nich jest ekspres do kawy. Posiada go każdy miłośnik tego naparu. Niemniej jednak wybór ekspresu nie powinien być kwestią przypadku, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu naprawdę smacznego i aromatycznego naparu. Zatem jaki ekspres wybrać?

Ekspres do kawy – przelewowy czy ciśnieniowy?

Do najprostszych w obsłudze ekspresów do kawy zaliczamy ekspres przelewowy. Działa on na bardzo prostej zasadzie: świeżo mieloną kawę wsypujemy do filtra i umieszczamy go w górnej części ekspresu. Następnie zalewamy ją wrzącą wodą, uzyskując napar kawy, która trafi wprost do szklanej części ekspresu.

ekspres do kawy
Przelewowy ekspres do kawy

W ten sposób można przygotować zwykłą, klasyczną czarną kawę parzoną bez fusów. Taki ekspres do kawy obecnie nie jest drogi, i może być idealną opcją dla kogoś, kto rzadko pije kawę, a częściej częstuje nią gości. Niemniej jednak funkcje tego rodzaju ekspresu są bardzo ograniczone – właściwie sprowadza się ona tylko do tej jednej, do parzenia klasycznej kawy. Poza tym ten sposób przygotowywana kawa, według specjalistów, traci cenne przeciwutleniacze oraz nie oddaje wyjątkowego aromatu kawy. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się ekspresy ciśnieniowe. One również dzielą się na kilka rodzajów, niemniej łączy je wyjątkowa zasada parzenia kawy – otóż świeżo zmielona kawa zostaje zalana wrzątkiem poddanym wysokiemu ciśnieniu, od 3 do 12 Barów. Dzięki temu uzyskany napar jest intensywny w smaku i aromacie, jest też mniej szkodliwy niż kawa po prostu zalana wrzątkiem.

ekspres do kawy
Ekspres ciśnieniowy na kapsułki

W nowoczesnych ekspresach ciśnieniowych można przygotowywać rozmaite rodzaje kawy, zarówno espresso, jak i kawy białe, m. in. Latte, latte macchiato czy też puszyste cappuccino. Można w nich spotkać również funkcję przygotowywania kakao czy gorącej czekolady dla najmłodszych. Ekspres do kawy ciśnieniowy zwykle jest wyposażony w spieniacz i podgrzewacz do mleka, opcjonalnie także w młynek do kawy. To idealne rozwiązanie dla prawdziwych smakoszy kawy, którzy chcą cieszyć się jej smakiem nie tylko przy okazji wyjścia do kawiarni, ale każdego dnia.

Ofertę najlepszych ekspresów ciśnieniowych możecie znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz