Fotografia portretowa w wykonaniu amatora

Fotografia portretowa to dziedzina, która pozwala za pomocą zdjęcia, jednego nieruchomego kadru, uchwycić całą osobowość osoby fotografowanej. To ona liczy się na zdjęciu najbardziej i wprawny fotograf jest w stanie wyciągnąć jak najwięcej emocji oraz uczuć na pierwszy plan. To z pewnością niełatwa sztuka. Istnieje jednak kilka prostych trików, dzięki którym nawet początkujący fotograf lub amator poradzi sobie z tym zadaniem. Jakie to sposoby?

Fotografia portretowa – co musisz wiedzieć?

Każdy miłośnik fotografii wie, że zanim zacznie szlifować swój warsztat, musi nabyć pewnej podstawowej wiedzy teoretycznej na temat fotografowania, sprzętu oraz techniki. Warto nadmienić, iż techniki fotografowania będą różnić się od siebie w zależności od rodzaju fotografii. I tak, do fotografii portretowej należy podejść zupełnie inaczej niż na przykład do reportażu czy zdjęć w plenerze.

fotografia portretowa

To ogrom wiedzy, którego nie da się nabyć w ciągu paru dni. Są jednak pewne metody, by osoby początkujące i amatorzy mogli wykonywać zdjęcia portretowe na poziomie zadowalającym.

Dobierz odpowiednie tło

Po pierwsze, należy przygotować odpowiednie tło. Skoro osoba na zdjęciu ma stanowić jej najważniejszy punkt, dobrze, by w tle było jak najmniej „rozpraszaczy”. Przy zdjęciach pozowanych jest to o wiele prostsze – wystarczy ustawić modela na wybranym tle. Doświadczenie pokazuje, że najlepsze są tła jednolite lub z ciekawą fakturą, albo tło nawiązujące do osoby ze zdjęcia – na przykład muzyk na tle instrumentów itd.

Przygotuj modela do zdjęć

Aby zrobić dobry portret, musimy także odpowiednio przygotować naszego modela. Przede wszystkim musi on wiedzieć, kiedy będzie wykonane zdjęcie, aby móc odpowiednio się do niego ustawić. Jak już wspomnieliśmy, fotografia portretowa skupia się w 100% na człowieku. Zatem źle wykonane zdjęcie portretowe uwydatni wszystkie niedoskonałości twarzy, a wtedy z pewnością nie będzie udane. Dobrze więc, gdy nasz model jest zrelaksowany, wypoczęty, uśmiechnięty i pewny siebie. W przypadku kobiet warto zadbać o profesjonalny makijaż czy dobór biżuterii. Jeżeli osoba fotografowana nie będzie czuła się dobrze przed obiektywem, niestety żadna technika nie pozwoli uzyskać udanego zdjęcia portretowego. Ponadto zdjęcia warto robić z różnej perspektywy i w różnych pozycjach, szukając tej najdogodniejszej dla modela. Odpowiednie ustawienie ciała i twarzy sprawi, że osoba na zdjęciu będzie wyglądać bardziej naturalnie.

Zadbaj o oświetlenie

Każdy, kto choć trochę interesuje się fotografią wie, jak istotne znaczenie dla dobrego zdjęcia ma światło. W przypadku zdjęć portretowych najlepsze jest światło dzienne, gdyż pozwala uzyskać naturalny efekt. Słoneczny, ale lekko pochmurny dzień to idealne warunki na sesję portretową. To także dobre rozwiązanie, gdy jako amatorzy nie dysponujemy profesjonalnym studiem z możliwością ustawienia oświetlenia. Przy pełnym słońcu lepiej robić zdjęcia pod światło, zaś fotografując w pomieszczeniu, można ustawić modela przy oknie, by światło dzienne doświetliło twarz lub stworzyło tajemnicze cienie. Dzięki temu portret będzie ciekawszy. Nie bójmy się gry światłem i cieniem, gdyż mogą one mieć bardzo dobry wpływ na ostateczny efekt zdjęciowy.

fotografia portretowa
Fotografia portretowa

Więcej ciekawych porad na temat fotografii portretowej można znaleźć TUTAJ. Osoby zainteresowane profesjonalną nauką fotografii zapraszam TUTAJ.

Dodaj komentarz