Taras wentylowany – czy można go zbudować samemu?

Posiadacze domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na taras wentylowany. Jego montaż jest stosunkowo prosty, szybki i niedrogi. Ale to jego nie jedyne zalety. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Jak samodzielnie go wykonać, nawet nie mając większego doświadczenia w budowlance i remontach?

Taras wentylowany – montaż i demontaż

Na czym w ogóle polega taras wentylowany? Cały proces montażu jest niezwykle prosty – chodzi o ułożenie płyt tarasowych na regulowanych wspornikach, które bez względu na podłoże gwarantują ułożenie płyt w idealnie równy sposób. Pozostała przestrzeń między deskami tarasu można wykorzystać do pociągnięcia rur wodociągowych lub przewodów elektrycznych. Podłoże pod taras wentylowany jest dowolne, nie musi też być idealnie równe. Wszystkie niedociągnięcia i nierówności eliminujemy przed odpowiednie wyprofilowanie wsporników.

taras wentylowany

Celem wentylowanego tarasu jest swobodne spływanie obfitych opadów deszczu wprost do gruntu. Co ważne, w razie potrzeby taras wentylowany można bardzo szybko zdemontować. Podobnie z łatwością naprawimy lub wymienimy uszkodzoną płytę tarasową czy też instalację znajdującą się pod płytami. Jego konstrukcja pozwoli nam w bezinwazyjny sposób dostać się do instalacji i naprawić awarie. Aby dowiedzieć się, jak samodzielnie, krok po kroku wykonać taki taras, zachęcam do przeczytania artykułu zamieszczonego TUTAJ.

Zalety tarasu wentylowanego

Oprócz niezwykłej łatwości w montażu, taras wentylowany posiada szereg innych zalet. Przede wszystkim zapewnia prawidłową wentylację tarasu oraz możliwość łatwego odprowadzania wód opadowych. Ponadto sprawia, że powierzchnia tarasu zyskuje takie cechy, jak mrozoodporność i trwałość w obliczu niskich temperatur czy marznącej wody.

taras wentylowany

Odpowiednio dobrane płyty tarasowe sprawią, że będzie on wyglądać solidnie, estetycznie i elegancko. Należy wybierać płyty o prostym, regularnym kształcie i identycznej grubości. Dzięki temu po ułożeniu będą stanowić równą, spójną powierzchnię, dokładnie połączoną na stykach, co wpłynie zarówno na komfort użytkowania tarasu, jak i na efekt wizualny.

Dodaj komentarz