Gramofon, czyli poczuj muzykę…

Witam Moi Drodzy!

Audiofilia…. Temat rzeka, znany zwłaszcza mężczyznom. Audiofil to osoba szczególnie zainteresowana wysoką jakością odtwarzanych dźwięków, pragnie też posiadać najlepszy sprzęt odtwarzający, który pozwoli mu cieszyć się czystą, niczym nie zmąconą muzyką. Ale czy rzeczywiście słychać jakąś różnicę w utworach w formacie *.flac, a zapisanymi w popularnym MP3? Czy warto sięgnąć na strych i ściągnąć gramofon po dziadku, żeby posłuchać oldschool’owych winyli?gramofon

Gramofon wraca do łask

To jak słyszymy muzykę, zależy od wielu rzeczy, od tego jaką mamy kubaturę pomieszczenia, ilości i jakości kolumn głośnikowych czy tego, jak są rozmieszczone. Z tego względu o wiele lepszym wyjściem, jeśli mamy małą ilość pieniędzy, jest zainwestować w naprawdę dobre słuchawki. Dlaczego? Ponieważ słuchawki wysokiej jakości możemy kupić już za około 500 zł, dla porównania mniej więcej tyle wydamy na sam Deck. Jeśli mówimy o źródle dźwięku, to tak, większy bitrate formatu FLAC rzeczywiście ma znaczenie, ale wtedy, gdy słuchamy muzyki na dobrze dobranym procesorze dźwięku. A co myśleć o winylach?

gramofon
Płyty winylowe mają swój urok, a muzyka odtwarzana z nich na gramofonach brzmi inaczej niż zwykłe pliki mp3.

To jest coś, co mnie osobiście urzeka….. ten dźwięk obracającej się płyty… lekki trzask… i zdecydowanie inny dźwięk, cieplejszy…. W porównaniu do dźwięku cyfrowego, bardziej naturalny… Wszystkie obecnie nagrywane utwory owszem mają pełną gamę dźwięku, od 10 Hz po 28 kHz, lecz odtwarzane z komputera czy cyfrowego Deck’a…. tracą to ciepło, ten naturalizm, stają się metaliczne wręcz. Dlatego ktoś, kto preferuje naturalność dźwięku i pragnie odbierać muzykę całym ciałem, a nie tylko skupiać się ja jej czystości brzmienia, to zdecydowanie powinien wyposażyć się w adapter. Płyty winylowe są wciąż tłoczone, robią to wszyscy więksi artyści, zatem wciąż można je kupować. Gramofon to sprzęt budzący wspomnienia i coraz więcej osób chętnie wyposaża w nie swoje salony.

A co Wy sądzicie o gramofonie? Czy płyty winylowe są lepsze niż pliki mp3 czy nawet płyty CD? Czekam na wypowiedzi!

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz