Grecja – piękna, słoneczna, szlachetna

Wakacje za pasem, zatem warto porozglądać się za jakimiś zagranicznymi wycieczkami. Plaża, ciepła woda, zimne drinki i gorące słońce to coś, o czym marzy wielu z nas. Te marzenia są na wyciągnięcie ręki! Grecja to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić w wakacje. Poznaj najpiękniejsze kurorty i zabytki, do których warto się wybrać.

Wyspy greckie: Kreta

Grecja słynie z urokliwych wysp okalanych przed krystaliczne wody Morza Śródziemnego. Jedną z nich, która rokrocznie przyciąga wielu turystów jest Kreta. Jest to największa grecka wyspa oraz piąta co do wielkości wyspa śródziemnomorska. Krajobraz wyspy to głównie skaliste wybrzeża przeplatane szerokimi, jasnymi plażami. Do największych atrakcji turystycznych na Krecie można zaliczyć:

 • ruiny pałaców minojskich w Knossos, Fajstos, Malii oraz Kato Zakros;
  grecja
 • archeologiczne pozostałości w Gortynie;

  grecja

 • fortyfikacje w Retimno i Spinalondze wzniesione przez Wenecjan;

  grecja

 • wąwóz Samaria;

  grecja

 • Cretaquarium, w którym znajdują się akwaria z rybami morskimi zamieszkującymi Morze Śródziemne.

  grecja

Grecja i jej wyjątkowa kuchnia

Prawdziwą atrakcją dla turystów w Grecji może też być jej wyśmienita kuchnia. Ze względu na dogodne położenie, Grecja ma dostęp do owoców morza i ryb oraz pysznych, dojrzewających w słońcu owoców. To właśnie te produkty wiodą prym w kuchni greckiej. Przyrządzanie owoców morza i ryb weszło tu na wyjątkowo wysoki poziom.

grecja
Kuchnia grecka to przede wszystkim owoce morza i ryby.

Ryby są smażone na bezcennym greckim tłuszczu, jakim jest oliwa z oliwek i podawane z sosami lub serami. Wspomniana już Kreta słynie z bardzo intensywnych w smaku przypraw. Kreteńczycy żywią się głównie wieprzowiną, a najpopularniejszym w tym regionie daniem jest choirino kritiko, czyli grube pieczone kotlety wieprzowe.

To oczywiście tylko skrawek wiedzy o tym niezwykłym miejscu, jakim jest Grecja. Warto wybrać się tam na wczasy i osobiście odkryć jej skarby!

Dodaj komentarz