Oszczędzanie z myślą o przyszłości

Z przykrością trzeba przyznać, iż wielu z nas martwi się, jakiej wysokości będzie ich emerytura w chwili, gdy na nią przejdą. Wiele wskazuje na to, że świadczenia te będą raczej niewielkie i mogą nie wystarczyć nawet na podstawowe potrzeby, nie mówiąc o jakichś dodatkowych inwestycjach czy zabezpieczeniu finansowym. Jak więc oszczędzać na emeryturę, by nie obawiać się o swoją przyszłość?

Emerytura od państwa – ZUS i OFE

Każda osoba w naszym kraju zatrudniona na umowę o pracę musi mieć opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie społeczne, w tym emerytalne. Im więcej zarabiamy, tym większe składki są na nas płacone, a to oznacza większe oszczędności na emeryturę ZUS-ie. Podobny obowiązek dotyczy przedsiębiorców mających własną działalność gospodarczą. Muszą oni odprowadzić minimalną składkę, co niestety może się w przyszłości przełożyć na minimalną emeryturę. Oczywiście mogą oni dobrowolnie odprowadzać większą składkę emerytalną, niemniej mało kto się na to decyduje.

emerytura
Składki odprowadzane do ZUS lub OFE mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto pomyśleć, jak zaoszczędzić na emeryturę.

OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne miały być pewną alternatywą dla ZUS-u. W roku 2014 mały odsetek Polaków zadecydował, że będzie nadal odprowadzać swoje składki do OFE. Składki tych, którzy nie złożyli w tej sprawie oświadczenia, są w całości odprowadzane do ZUS-u. To mocno ograniczyło możliwość zwiększenia swoich oszczędności emerytalnych. Warto więc pomyśleć o tym, jak samodzielnie oszczędzać na emeryturę.

Emerytura na własną rękę

Aby w bezpieczny sposób gromadzić pieniądze na przyszłość, warto je odkładać na indywidualnych rachunkach oszczędnościowych lub lokatach. Takie oszczędzanie nie jest obłożone ryzykiem utraty kapitału, niemniej trzeba się też liczyć, iż ulokowane środki będą wzrastać dość powoli, gdyż są nisko oprocentowane. To dobra opcja dla młodych osób, które chcą konsekwentnie odkładać pieniądze przez kilkanaście lat. Po tym czasie na lokacie lub rachunku oszczędnościowym może być już całkiem pokaźna suma.emerytura Inną formą oszczędzania może być inwestycja w obligacje skarbowe. One również nie są wysoko oprocentowane, ale za to są całkowicie bezpieczne. Młodzi lubiący ryzyko inwestują w akcje spółek giełdowych lub oszczędzają w funduszach inwestycyjnych. Ta forma inwestycji może przynieść spory zysk, ale i duże straty, dlatego im bliżej do przejścia na emeryturę, tym lepiej ostrożnie dysponować swoim kapitałem i w odpowiedniej chwili zamienić je na bezpieczniejsze formy oszczędzania.

Dodaj komentarz