Zżera cię stres? Nie daj mu się!

Stres to bardzo powszechne zjawisko. Dotyka osoby w różnym wieku, różnej płci, z różnych środowisk i regionów świata. Nadmierny stres może nawet wpędzić w chorobę. Niestety, sporo osób nie potrafi sobie z nim radzić, przez co tracą nad nim kontrolę. Jednak wcale nie musi tak być! Aby go skutecznie zwalczyć, musimy najpierw poznać jego przyczyny, a następnie podjąć konkretne zmiany w życiu.

Czym jest stres?

Stres uruchamia w naszych organizmach wyjątkowy system reagowania kryzysowego. Uwolnione zostają hormony przyspieszające oddech i tętno i podwyższające ciśnienie. W krwiobiegu wzrasta liczba krwinek, podnosi się też poziom glukozy. Ta reakcja organizmu do pewnego stopnia jest potrzebna, pozwala bowiem radzić w sobie w trudnych sytuacjach. Kiedy bodziec stresogenny znika, również nasze ciało powraca do normalnego funkcjonowania.

stres
źródło: https://cenmn.wordpress.com/2015/07/15/dlaczego-stres-jest-grozny-jakie-choroby-moga-nam-grozic-z-jego-strony-choroby-tarczycy-nadcisnienie-cukrzyca-stwardnienie-rozsiane-zobacz-jak-twoj-organizm-reaguje-na-stres/

Jeżeli jednak stale jesteśmy pod jego wpływem, organizm wchodzi w stan ciągłego pobudzenia, co może mieć rujnujący wpływ zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Powody i skutki nadmiernego stresu

Wśród najczęstszych przyczyn, z powodu których się stresujemy, można wymienić niepewność, zwłaszcza finansową, zbyt napięty plan zajęć, konflikty z innymi czy traumatyczne przeżycia.

stres
Jedną z najczęstszych przyczyn stresu jest przepracowanie i niepewność finansowa.

Skutki stresu mogą być bardzo poważne. Zaliczamy do nich dolegliwości zdrowotne, wyczerpanie emocjonalne, depresję, bezsenność oraz pogorszenie relacji z innymi ludźmi z naszego otoczenia. Ze stresem można sobie jednak poradzić!

Sposoby na zwalczanie stresu

Jeżeli największym powodem do stresu jest dla Ciebie ciągła niepewność, na przykład o pracę czy mieszkanie, warto zwierzyć się jakiejś zaufanej osobie. Badania dowodzą, iż wsparcie osób bliskich zapewnia ochronę przed następstwami stresu i pozwala pozytywniej patrzeć na sprawy.

stres
Wsparcie bliskich bardzo pomaga w trudnych sytuacjach uniknąć nadmiernego stresu.

Dobrze jest też unikać pisania w umyśle czarnych scenariuszy o czymś, co może się nigdy nie wydarzyć. Takie rozmyślanie tylko potęguje negatywne odczucia, wyczerpuje pod względem emocjonalnym i może nawet wpływać na zdrowie fizyczne. Innym, częstym czynnikiem stresogennym, jest przeładowany plan zajęć. Chyba nikt z nas w dobie obecnej nie może narzekać na nadmiar wolnego czasu – i dotyczy to nawet dzieci w wieku szkolnym. Zrezygnowanie z niektórych zajęć w ogóle nie wchodzi w grę. Jak więc sobie poradzić? Warto każdego dnia wygospodarować trochę czasu tylko dla siebie. Ten czas dobrze poświęcić na wypoczynek i relaks, na przykład robiąc coś, co lubimy: czytanie książki, spacer czy jakiś sport.

stres
Aby stres nie wziął nad nami góry, warto każdego dnia znaleźć chwilę tylko dla siebie, aby się zrelaksować.

Poza tym dobrze jest ustalić priorytety, które będą rozsądne, czyli nie będą przekraczały naszych możliwości. Pomocne może być uproszczenie życia – na przykład zmniejszenie wydatków może spowodować, że nie będzie już potrzeby brać nadgodzin w pracy, a to z kolei pozwoli nam spędzać więcej czasu z rodziną.

Takie mądre działania pozwolą nam uwolnić się od stresu i naprawdę cieszyć się życiem!

Dodaj komentarz