Gruzja – magiczne miejsce na pograniczu dwóch kontynentów

O czym marzymy, wybierając się na urlop? Zapewne o wypoczynku wśród pięknych, malowniczych krajobrazów, o przepysznej, lokalnej kuchni, doskonałym winie i ciekawym dorobku historycznym. Wszystko to oferuje nam magiczna Gruzja. Dlaczego warto się tam wybrać? I co warto zobaczyć, będąc w Gruzji?

Gruzja – piękna, gościnna, smaczna

Jeszcze do niedawna Gruzja nie była głównym kierunkiem turystów z Europy, a zwłaszcza z Polski. Jednak z chwilą uruchomienia tanich przelotów coraz więcej osób zapragnęło zwiedzić ten wspaniały kraj. Czy i Ty należysz do tego grona?
gruzja

Wyjątkowość Gruzji tkwi przede wszystkim w jej położeniu. Z jednej strony okalają ją majestatyczne góry będące rajem dla narciarzy w okresie zimowym, z drugiej wybrzeże Morza Czarnego, gdzie panuje ciepły klimat i można wypocząć na piaszczystej plaży. Sama Gruzja zaś obfituje w dobrze zachowane zabytki i bogatą kulturę. Wiele z nich znajduje się na światowej liście UNESCO. Trudno byłoby nam zobaczyć każde z tych miejsc w ciągu jednego urlopu. Dlatego planując wycieczkę do Gruzji, wybierzmy kilka ciekawych miejsc jako cel podróży.

Co warto zwiedzić w Gruzji?

1. KUTAISI

gruzja

To miasto w Gruzji, w którym zapewne wylądujemy samolotem, gdy wybierzemy się tam razem z tanimi liniami lotniczymi. Warto pozostać tu dłużej, aby zobaczyć między innymi Katedrę Bagrata i Monastyr Gelati. Zaznaczmy, że oba wymienione obiekty znajdują się na liście UNESCO.

2. WARDZIA

gruzja

Skalne miasto będące główną atrakcją turystyczną w regionie Samcche-Dżawachetia. Znajduje się tu na przykład wyżłobiony w zboczu góry Eruszeli klasztor, który niegdyś był miejscem schronienia przez Mongołami i składał się z ponad 6000 komnat. Trzęsienie ziemi mające miejsce w 1283 roku oraz najazd Persów w 1551 roku doprowadziły do zakończenia życia klasztoru. Obecnie jest on utrzymywany przez kilku mnichów i za niedużą opłatą można go zwiedzić.

3. TBILISI

gruzja

Niejeden uzna, że Tbilisi powinno znaleźć się na pierwszym miejscu tej listy. Dlaczego? Ponieważ jest to stolica Gruzji jednocześnie jej największe miasto liczące ponad półtora miliona mieszkańców. Będąc tu, koniecznie trzeba zwiedzić Stare Miasto, twierdzę Narikala, a także przespacerować się miastem nocą.

4. KAUKAZ

gruzja

Pasmo górskie, które ciągnie się praktycznie wzdłuż całej Gruzji. W kaukaskich dolinach mieszczą się zachwycające miasteczka, takie jak Ushguli w górnej Swanetii.

Oczywiście to tylko kilka spośród naprawdę wielu miejsc, jakie warto zobaczyć w Gruzji. Jeśli tylko będziecie mieć możliwość, koniecznie się tam zatrzymajcie, a na pewno zakochacie się w niej od pierwszego wejrzenia!

Dodaj komentarz