Haki holownicze – co warto o nich wiedzieć?

holownicze haki

Haki holownicze montowane w samochodach osobowych służą przede wszystkim do montażu przyczepek towarowych, przyczep kempingowych czy bagażników rowerowych. Montaż haka holowniczego nie zawsze jest możliwy. O czym należy pamiętać, jeśli już zdecydujemy się na zamontowanie haku do naszego samochodu?

Jak wybrać odpowiedni hak holowniczy?

Zanim zdecydujemy się na montaż haka holowniczego, należy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze musimy wiedzieć czy montaż jest możliwy. W autach sportowych, w przypadku napędów hydraulicznych czy 4×4, montaż haka może być niemożliwy. Poza tym auto wraz z przyczepką nie może przekraczać 3,5 tony. W przeciwnym wypadku prawo jazdy kategorii B nie wystarczy.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje haków. W Auto Moto Technik Krzysztof Kostecki dostępne są haki, które różnią się sposobem montażu. Pierwszy typ przykręcana śrubami schowanymi pod zderzakiem. Drugi to tak zwane automaty. W tym przypadku kulę zakłada się wraz z prowadnicą do specjalnej zapadki ze sprężyną. Podczas wyboru haka, ważny jest udźwig maksymalny. Oznacza to, że tonaż takiego haka nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu. 

Jak zamontować hak holowniczy?

Wiele osób zastanawia się czy można samodzielnie zamontować hak holowniczy. Należy wiedzieć, że montaż wymaga ingerencji w instalację elektryczną pojazdu. Dlatego też haki holownicze powinny być zamontowane w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Co kilka lat warto sprawdzić w warsztacie czy hak nie uległ obluzowaniu i w razie potrzeby poprawić dokręcenie. 

Montaż haka to nie wszystko. Bardzo ważne jest zalegalizowanie go w Przemysłowym Instytucie Homologacji. Samochód musi jednocześnie przejść dodatkowe badanie techniczne. Wówczas w dowodzie rejestracyjnym zostanie dodana adnotacja HAK. Brak homologacji może spowodować nie podbicie przeglądu technicznego pojazdu, a policjant może wystawić mandat  w wysokości od 1500 do 5000 zł. Czyn oznacza też 3 punkty karne. 

Montaż haka holowniczego może przydać się w różnych sytuacjach. Warto to przemyśleć i udać się do odpowiedniego serwisu, który zrobi to profesjonalnie z zachowaniem wszelkich norm. 

Dodaj komentarz