Idealna poduszka do spania – czyli jaka?

Chyba każdy z nas miał kiedyś okazję spać na źle dobranej poduszce czy zużytym materacu. To dla nikogo nie jest miłe doświadczenie – w nocy przewracamy się z boku na bok, a nad ranem wstajemy z bólem szyi, karku i kręgosłupa. Wniosek nasuwa się jeden: dobrze dobrana poduszka do snu ma ogromne znaczenie! Ale jak znaleźć poduszkę idealną? Co w tej kwestii oferuje nam rynek? Sprawdźmy!

Poduszka do spania – jaka powinna być?

Okazuje się, że źle dobrana poduszka może skutecznie zniwelować zalety nawet najlepiej dobranego materaca. Nic zatem dziwnego, że powinna ona być dobrze dobrana. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów poduszek, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem wypełnienia. To, czym są wypełnione ma duży wpływ na ich miękkość i elastyczność, co z kolei bezpośrednio wpływa na nasz komfort podczas snu. Poduszka do snu powinna więc być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb – inną wybierze osoba w podeszłym wieku borykająca się z problemami z kręgosłupem, a inną zdrowy nastolatek. Zanim jednak dokonamy wyboru, warto rozeznać się, jakiego rodzaju poduszki są dziś dostępne na rynku oraz jakie mają opinie.

Rodzaje poduszek do spania

Do najpopularniejszych i chyba najbardziej cenionych poduszek należą te wypełniane naturalnym pierzem, a konkretnie mieszanką pierza i puchu.

poduszka
Poduszki z pierzem i puchem są bardzo miękkie i elastyczne.

Ich największą zaletą jest niezwykła miękkość, a co za tym idzie, łatwe dopasowywanie do kształtu ciała. Spanie na poduszce z pierza i puchu jest więc bardzo wygodne. Poza tym wypełnienie z pierzem jest o wiele tańsze niż z samym puchem. Na poduszkę z prawdziwym puchem mogą pozwolić sobie niestety tylko nieliczni, dlatego tańsza wersja z dodatkiem pierza jest bardzo dobrą alternatywą.

Innym naturalnym wypełnieniem poduszek do spania są łuski. Co to takiego? Chodzi po prostu o łuski gryki lub prosa, które są miękkie i delikatne. Zapewniają dużo ciepła podczas snu, dlatego warto z nich korzystać zwłaszcza zimą. W przeciwieństwie do poduszek z pierzem, nie szeleszczą w nocy.

poduszka
Poduszki wypełnione łuskami gryki lub prosa sprawdzą się zimą, gdyż trzymają ciepło.

Dużą popularnością cieszą się także poduszki z wypełnieniem syntetycznym. Wypełnienie może stanowić włókno, granulat, lateks czy też pianka termoelastyczna – wybór jest bardzo bogaty. Dla kogo będzie najlepsza taka poduszka z wypełnieniem syntetycznym? Na przykład poduszka lateksowa idealnie sprawdzi się dla alergików, gdyż nie wydziela żadnych alergenów, czego nie można powiedzieć o poduszkach z wypełnieniem naturalnym. Poza tym poduszki z wypełnieniem syntetycznym są bardzo elastyczne i nie odkształcają się podczas snu, są więc o wiele trwalsze. Minusem jest jednak to, że nie odprowadzają wilgoci, w przeciwieństwie do poduszek naturalnych.

poduszka
Poduszki z wypełnieniem syntetycznym, na przykład z lateksem, są odpowiednie dla alergików, gdyż nie uczulają.

Zatem, szukając poduszki idealnej dla siebie, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę rodzaj wypełnienia i jej kształt. Różnorodność dostępnych produktów jest tak duża, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

One thought on “Idealna poduszka do spania – czyli jaka?

Dodaj komentarz