Jak dobrać odpowiednie przedłużenie do komina?

przedluzenie komina

Komin jest ważnym elementem większości budynków. Choć wydaje się, że jest prostą konstrukcją, to od jego właściwej budowy zależy efektywne spalanie paliwa oraz prawidłowe odprowadzanie spalin. Chcesz wiedzieć, od czego zależy sprawność komina i jak dobrać odpowiednie przedłużenie do komina, jeśli okaże się za krótki? Przeczytaj artykuł!

Czym jest komin i dlaczego jego odpowiednia długość jest ważna?

Kominy są pionowymi konstrukcjami do odprowadzania spalin z komory spalania kotłów grzewczych i innych urządzeń do podgrzewania wody. Ważnym zadaniem kominów jest wytwarzanie ciągu kominowego, który powstaje w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz komina i chłodnego powietrza na zewnątrz. Ciąg kominowy wymusza ruch spalin i dymu od dołu komina ku górze.

Długość komina, a siła ciągu kominowego

Jednym z ważniejszych czynników, który decyduje o sile ciągu kominowego, jest długość przewodu kominowego i usytuowanie jego zakończenia nad powierzchnią dachu. Bez względu, czy mamy do czynienia z dwuściennymi systemami kominowymi, wkładami ze stali żaroodpornej, wkładami ze stali kwasoodpornej, kominami kwaso-żaroodpornymi lub klasycznymi kominami, ich zakończenie nad dachami płaskimi i o małym spadku powinno znaleźć się minimum 60 cm nad kalenicą. W przypadku dachów stromych z materiałów niepalnych wysokość komina uzależniona jest jedynie od wymaganej siły ciągu kominowego. Jego górna krawędź powinna znajdować się 30 cm powyżej pokrycia dachu zaś komina usytuowanego w połaci dachu powyżej 1 m.

Przedłużenie komina

Jeśli komin nie wytwarza odpowiedniego ciągu kominowego z powodu zbyt niskiego usytuowania nad dachem lub okoliczności zewnętrznych (wysokie budynki, drzewa, inne przeszkody), należy go przedłużyć. Dobrzy dostawcy systemów kominowych, między innymi tacy, jak dystrybutor systemów kominowych Tanie Kominy z Wałcza oferują dwuścienne izolowane przedłużenia kominów MK Żary. Są to elementy wykonane ze stali, odporne na pożar sadzy, przystosowane do odprowadzania dymu i spalin ze źródeł ciepła. Nasady kominowe muszą być odpowiednio dobrane pod względem rodzaju spalanego paliwa i dopasowane do średnicy istniejącego przewodu kominowego. Na koniec warto przestrzec, że brak właściwego ciągu kominowego narazić może na śmiertelnie niebezpieczne zatrucie tlenkiem węgla.

Dodaj komentarz