Ocieplenie budynku to ważny element podczas budowy lub generalnego remontu. Lato to dobry okres na ocieplenie domu, gdyż zwykle dopisuje pogoda, zatem prace mogą pójść szybko i sprawnie. Ocieplanie budynku nie jest jednak taką prostą sprawą. Wykonując je samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy, możemy popełnić szereg błędów. Warto więc dowiedzieć się, jak krok po kroku przygotować się do ocieplenia i wykonać to w prawidłowy sposób.
Ocieplenie budynku – sprawdź jakość podłoża
Aby wybrany przez nas system ocieplenia okazał się trwały i efektowny, musimy ocenić jakość podłoża i w razie potrzeby odpowiednio je przygotować. W nowych budynkach lub w trakcie budowy nie jest to żaden problem, jeżeli jednak decydujemy się na ocieplenie budynku dość starego, podłoże może wymagać renowacji. Po pierwsze i najważniejsze, musimy sprawdzić nośność tynku. Pomóc może opukanie jego warstwy – jeżeli usłyszymy charakterystyczny głuchy odgłos, oznacza to, że tynk nie trzyma się podłoża, więc należy go skuć lub wzmocnić. Dobre efekty może dać wykonanie próby przyczepności. Jak to zrobić? W różnych miejscach na ścianach należy przykleić nieduże kawałki styropianu, pozostawić na około trzy dni, a potem spróbować je oderwać. Jeżeli styropian oderwie się wraz z podłożem, oznacza to, że tynk jest słaby i należy go skuć.
Sprawdzić musimy też to, czy budynek nie jest zawilgocony – rozpoznamy to po plamach i zaciekach na jego powierzchni. Na wilgotnych ścianach nie można układać ocieplenia.
Przygotowanie podłoża pod ocieplenie
Jeżeli już upewnimy się, że ściany budynku nadają się do ocieplenia, musimy je do tego przygotować. Są to niezwykle ważne czynności, których nie można pominąć.
- Po pierwsze, osuszamy ściany, jeżeli są wilgotne. Jeżeli ściany są mokre od zwykłego deszczu, szybko wyschną w kilka słonecznych dni. Jeżeli jednak powód zawilgocenia ścian jest inny, na przykład cieknąca rynna, najpierw musimy usunąć usterkę.
- Po drugie, oczyszczamy ściany. Brud i pył osłabia przyczepność kleju do ocieplania, dlatego trzeba się ich pozbyć ze ścian. Pył można usunąć ze ścian za pomocą szczotki. Plamy i zacieki usuniemy wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu, potem jednak trzeba jeszcze wysuszyć elewację. Natomiast tłuszczu pozbędziemy się za pomocą specjalnych preparatów czyszczących lub benzyną ekstrakcyjną.
- Po trzecie, wyrównujemy ściany. Najprościej można to zrobić przez wyrównawczą zaprawę cementową. Po jej związaniu można podjąć dalej pracę.
- Po czwarte, gruntujemy ściany. Preparaty gruntujące wyrównują podłoże oraz zmniejszają jego chłonność, co ma wpływ na nośność kleju do ocieplenia.
Po wykonaniu powyższych czynności z pewnością ocieplenie budynku wykonamy sprawnie i z powodzeniem!