Jak wybrać rower dla dziecka?

Dzień dobry!

Latem wielu rodziców postanawia nauczyć swoje pociechy jeździć na rowerze. W tym celu postanawiają zakupić rower dla dziecka. I tutaj zaczynają się schody. Wbrew pozorom, kupno roweru dziecięcego jest o wiele trudniejsze niż roweru dla dorosłych, między innymi dlatego, że dzieci w tym samym wieku różnią się wzrostem, a także fizycznymi możliwościami. Trzeba więc wziąć wiele czynników pod uwagę.

Rower dla dziecka – przede wszystkim wielkość

Podstawowym kryterium, jakie weźmiemy pod uwagę, będzie oczywiście wzrost naszego dziecka. Ogromnym błędem rodziców jest kupowanie dziecku za dużego rowerku, „bo za chwilę i tak z niego wyrośnie”. Jeśli dziecko ma czuć się pewnie na rowerze, musi mieć go dopasowanego do obecnych możliwości, nawet gdyby za rok rowerek miał być już na niego za mały.

rower dla dziecka
Rower musi być dopasowany do wzrostu dziecka, tylko wtedy będzie ono czuło się na nim pewnie.

Jest prawie pewne, że na za dużym rowerze nasze dziecko zwyczajnie będzie bało się jeździć, a to może skutecznie zniechęcić go do nauki. Dlatego bardzo ważne jest dopasowanie rowerku do naszej pociechy. Rozmiarowo może się to rozkładać mniej więcej tak:

Wiek dziecka Wzrost Typ roweru Rozmiar koła Rozmiar ramy
2-4 lat 80 – 108 cm rower biegowy 12″
4-6 lat 95 – 122 cm rower z pedałami 16″
5-8 lat 110 – 120 cm rower z pedałami 20″ 11″, 12″, 13″
7-12 lat 120-145 rower z pedałami 24″ 11″,12″, 13″
14″, 15″
od 9 lat powyżej 145 cm rower z pedałami
„dorosły”
26″ 14″, 15″, 16″

(źródło: http://wrower.pl/porady/jaki-rower-wybrac-dla-dziecka,5977.html)

Rodzajów rowerów dla dzieci również jest bardzo wiele. Jednym z nich jest rower biegowy, co szczerze mówiąc, mnie zaskoczyło, nigdy wcześniej nie spotkałam się z takim modelem.

Biegowy rower dla dzieci

Rowerek biegowy został stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach – 2-3 letnich – których rodzice chcieliby, aby już zaczęły opanowywać sztukę jazdy na rowerze. Ten rower pozbawiony jest układu napędowego, czyli pedałów, łańcucha, korby oraz przerzutek.

rower dla dziecka
Rower biegowy dla dziecka w wieku od 2 do 4 lat.

W gruncie rzeczy, jak sama nazwa wskazuje służy do biegania. Świetnie przyzwyczaja dziecko do zachowywania równowagi, gdyż nie ma on żadnych bocznych kółek. Nasza pociecha musi sama zachować równowagę i kierunek jazdy przy pomocy nóg. Brak pedałów daje mu swobodę w odpychaniu się nogami od podłoża, a także hamowania czy podpierania się. Rowerki biegowe cieszą się dużą popularnością wśród dzieci w wieku od 2 do 4 lat.

A jak Wy uczycie swoje dzieci jazdy na rowerze? Czym się kierujecie przy zakupie rowerów? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami!

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz