Każdy kierowca jest odpowiedzialny za stan techniczny swojego samochodu. Niezależnie od możliwości finansowych, kwestie bezpieczeństwa powinny być sprawą nadrzędną. W praktyce oznacza to, iż należycie dbamy o stan swojego samochodu, regularnie wymieniając zużyte bądź zepsute części. Częstym problemem na drodze jest jazda na zużytych oponach. Oczywiście większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę, iż zużyte opony to automatycznie dłuższa droga hamowania czy gorsza przyczepność do drogi. Ale istnieje jeszcze jedno, mniej znane, aczkolwiek równie niebezpieczne zjawisko, jakim jest akwaplanacja. Czym jest i czym może grozić na drodze?
Jazda na zużytych oponach, a zjawisko akwaplanacji
Pojęcie akwaplanacji to, krótko mówiąc, utrata kontroli nad pojazdem na skutek uślizgu kół. Nie chodzi tylko o pogorszenie przyczepności kół, co jest typowe w przypadku zużytych opon, ile o całkowitą jej utratę. Podczas akwaplanacji między asfaltem, a oponami powstaje warstwa wody, która powoduje oderwanie kół od nawierzchni.
Zjawisko to jest o tyle groźne, gdyż początkowo może nie dawać żadnych oznak, ale dopiero podczas manewru hamowania lub skręcania. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a przyczyną jest jazda na zużytych oponach przy nieodpowiedniej prędkości. Przez to koła nie mają możliwości we właściwy sposób odprowadzić wody. Służą do tego specjalne kanaliki, które zmniejszają się wraz ze zużyciem opony. Zatem zużyta opona z czasem całkowicie traci zdolność do odprowadzania wody z asfaltu, a co za tym idzie, traci przyczepność do nawierzchni. Ryzyko wystąpienia akwaplanacji wzrasta w wyniku zużytych opon, zbyt szerokich opon, nadmiernej prędkości oraz niskiej wagi pojazdu.
Jak się zachować, gdy dojdzie do akwaplanacji?
Aby rozpoznać akwaplanację, warto zwrócić uwagę na zachowanie kierownicy. Typowym objawem jest zmniejszenie oporów kierownicy, nawet podczas jazdy wprost. Jeżeli dostrzeżemy, że samochód zachowuje się nieco inaczej, nie wpadajmy w panikę. Aby zapobiec akwaplanacji zagrażającej życiu, należy odpuścić pedał gazu i poczekać, aż samochód trochę zwolni i odzyska przyczepność. Podobnie, jeżeli stracimy przyczepność podczas skręcania lub hamowania, warto zachować spokój i powoli oraz delikatnie wyhamować, ustawiając przednie koła na wprost. By na przyszłość zapobiec wystąpieniu tego zjawiska, należy szczególną uwagę poświęcić doborowi opon.
Przede wszystkim jazda na zużytych oponach, czy to latem czy zimą, jest niedopuszczalna. Jeśli tylko bieżnik przekroczy dozwolony rozmiar, opony należy wymienić. Oczywiście o wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup nowych opon niż używanych, gdyż mamy pewność, że posiadają potrzebne właściwości, a ponadto otrzymujemy gwarancję na zakup. Nie bez znaczenia jest też waga pojazdu, do którego dopasowujemy opony, szerokość opon, a także ilość rowków odprowadzających wodę. Warto w tej kwestii doradzić się kogoś bardziej doświadczonego i nie wybierać towaru najtańszego, ale o odpowiednich parametrach realnie chroniących przed akwaplanacją.