Kalendarz pyleń niezbędny dla każdego alergika

Wiosna i lato to dla wielu najpiękniejsze pory roku. Ale nie dla każdego. Alergicy uczuleni na pyłki roślin niestety w tym okresie zmagają się z najsilniejszymi objawami alergii. By mogli normalnie funkcjonować, pomóc mogą tylko odpowiednio dobrane leki i dobre przygotowanie. Pomocny może okazać się kalendarz pyleń.

Kalendarz pyleń – dla kogo przydatny?

Kalendarz pyleń to zebrane wyniki pomiarów wykonywanych w Polsce od roku 1989 do dzisiaj, którego celem jest określenie, jak w poszczególnych miesiącach w roku wygląda stężenie ziaren pyłku danych roślin w objętości 1 metra sześciennego powietrza w ciągu doby.kalendarz pyleń Chociaż trudno określić to z dużą dokładnością, to jednak kalendarz pyleń stanowi dla alergików bardzo ważną informację na temat tego, w jakim miesiącu jakie rośliny pylą najsilniej. Dzięki temu mogą przewidzieć, w oparciu o wyniki swoich testów alergicznych, które miesiące będą dla nich szczególnie trudne i jak się na nie przygotować.

Jak się przygotować do walki z alergią?

Kalendarz pyleń to tylko ogólna informacja dla alergików mówiąca o tym, kiedy mogą oczekiwać nasilenia objawów alergii. Ale by naprawdę przynieść sobie ulgę w tym okresie, trzeba czegoś więcej niż po prostu unikania kontaktu z alergenem. Często jest to po prostu niemożliwe, gdyż pyłki stale unoszą się w powietrzu. Co więc robić, by przetrwać ten okres?kalendarz pyleń Jeżeli jeszcze nie wykonaliśmy testów alergicznych, dobrze jest od tego zacząć. Bez oznaczenia, które konkretnie pyłki roślin nas uczulają, nie będziemy w stanie właściwie zwalczać objawów alergii ani dobrać leków. Tutaj także słowo przestrogi: nie dobierajmy leków przeciwalergicznych samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Chociaż wiele z nich jest dostępnych bez recepty, ich skuteczność będzie wyższa, jeżeli dobierze je lekarz po uprzednim wykonaniu testów. Więcej informacji na ten temat, jak i aktualny kalendarz pyleń znajdziecie TUTAJ.

Dodaj komentarz