Łuparka do drewna – dlaczego ci się przyda?

Posiadanie jednorodzinnego domku z ogródkiem daje wiele możliwości relaksu. Zimą możemy ogrzewać się przy płomieniach kominka, a latem spędzać czas przy grillu czy ognisku w ogrodzie. Co łączy te dwie formy spędzania wolnego czasu? Drewno na opał! Jak możemy je uzyskać w łatwy i szybki sposób? Przyda nam się łuparka do drewna.

Łuparka do drewna – czym jest?

Łuparka do drewna to nieskomplikowane urządzenie przydomowe, które umożliwia rozłupywanie drewnianych kłód na opał. W przeciwieństwie do zwykłej siekiery czy piły, jest o wiele bardziej wydajna i bezpieczna. Posiadanie łuparki do drewna jest też bardzo ekonomiczne. Pomyślmy: właściciele domków jednorodzinnych rokrocznie muszą niemałe koszty, kupując gotowe, rozłupane drewno. Mając łuparkę do drewna, mogą zakupić o wiele tańsze całe klocki drewna i we własnym zakresie je rozłupać.łuparka do drewna Poza tym obsługiwanie łuparki nie wymaga od nas posiadania jakichś specjalnych umiejętności czy uprawnień. Oznacza to, że każdy z nas może wyposażyć się w ten sprzęt i z powodzeniem z niego korzystać. Oczywiście należy robić to z rozsądkiem, po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją obsługi, ponieważ każdy sprzęt niewłaściwie użytkowany może być dla nas niebezpieczny. A jaka łuparka do drewna będzie najlepsza?

Rodzaje łuparek do drewna

W sklepach możemy spotkać dwa typy łuparek do drewna – świdrowe i hydrauliczne. Łuparki świdrowe są najpopularniejsze w gospodarstwach domowych, gdyż są niezwykle proste w obsłudze. Są wyposażone w specjalny świder, który wkręca się w środek kłody drewna pod odpowiednim naciskiem. W efekcie kłoda ulega rozbiciu na kilka mniejszych kawałków. Warto jednak być ostrożnym przy używaniu tego typu łuparki, gdyż chwila naszej nieuwagi może skończyć się wypadkiem przy pracy.

łuparka do drewna
Łuparka świdrowa

Łuparki hydrauliczne są wykorzystywane raczej w dużym przemyśle, gdyż posiadają o wiele większą moc, a przez to pozwalają rąbać naprawdę pokaźne ilości drewna. Rzadko takie ilości są nam potrzebne w warunkach domowych. Zasada działania łuparki hydraulicznej jest bardzo podobna do świdrowej.

łuparka do drewna
Łuparka hydrauliczna

Jak widać, łuparka do drewna to urządzenie bardzo praktyczne dla kogoś, kto musi pozyskiwać drewno na opał. Jej zakup może bardzo usprawnić ten proces, jak i obniżyć jego koszty.

Dodaj komentarz