Karta pamięci do smartfona – jaką wybrać?

Dla wielu z nas smartfon jest miejscem, gdzie zgromadzamy mnóstwo danych i multimediów. Zaawansowane urządzenia z powodzeniem zastępują komputer. Telewizor czy konsolę do gier. Niemniej korzystanie z niego wymaga posiadania odpowiednio dużej pamięci wewnętrznej. Aby powiększyć tę przestrzeń, warto zaopatrzyć się w kartę pamięci. Ale jaka karta pamięci będzie najlepsza? Jak dopasować ją do naszego urządzenia?

Karta pamięci – jakie są rodzaje?

Obecnie w sprzedaży można znaleźć dwa rodzaje kart pamięci – SD, czyli Secure Digital oraz Compact Flash. Karta pamięci typu SD należy do popularniejszych i znalazła wszechstronne zastosowanie. Z kolei karta Compact Flash sprawdzi się w profesjonalnych urządzeniach, aparatach fotograficznych oraz kamerach. Spośród kart SD wyróżniamy wariant microSD, który znalazł zastosowanie właśnie w smartfonach. Karty microSD mają pojemność do 2 GB, karty microSDHC do 32 GB, a microSDXC nawet do 1 TB. karta pamięciPojemność jest kluczową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty pamięci, ale nie jedyną. Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy, jakie karty może odczytywać nasz smartfon, a także zwróćmy uwagę na konkretne parametry.

Parametry kart pamięci

Karty pamięci mogą się od siebie różnić nie tylko pojemnością, ale też klasą. To jeden z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę. Klasę określa się przy pomocy następujących oznaczeń: Class 2, Class 4, Class 6 oraz Class 10. Każda kolejna liczba określa w tym przypadku szybkość transferu minimalnego. Zatem Class 2 oznacza minimum 2 Mb/s, Class 4 to minimum 4 Mb/s i tak dalej. Inne istotne oznaczenie pojawiające się na karcie pamięci to U1 oraz U3. Określają one prędkości minimalne na poziomie 10 i 30 Mb/s. Teoretycznie więc karta pamięci Class 10 i U1 to to samo, w praktyce jednak U1 działa o wiele szybciej. karta pamięciDla osób, które potrzebują karty pamięci do nagrywania i zapisywania filmów, ważnym oznaczeniem jest literka V (od słowa „video”) i cyfra obok niej. Mogą to być oznaczenia: V6, V10, V30, V60 i V90. Co oznaczają te symbole? Znowu chodzi o szybkość transferu, ale w przypadku nagrywania filmów, czyli V6 oznacza szybkość 6 Mb/s i tak dalej. Chociaż te różne symbole dotyczą teoretycznie tego samego, wpływają na różne aspekty użytkowania kart pamięci. Zanim kupimy kartę do swojego smartfona, zastanówmy się, na jakich jej cechach nam zależy i do czego przede wszystkim ma nam służyć.

Dodaj komentarz