Kupujemy idealny czajnik do kuchni

Czajnik elektryczny to jeden z podstawowych sprzętów, jakie znajdują się w kuchni. Niejeden może uważać, iż jego wybór i zakup nie ma większego znaczenia – ważne, by był sprawny i w miarę pasował do wyposażenia i stylu kuchni. Okazuje się jednak, iż istnieje wiele modelów czajników elektrycznych, a każdy z nich czymś się od siebie różni. Jak więc ustalić, który będzie najodpowiedniejszy dla nas?

Na co zwracać uwagę, kupując czajnik elektryczny?

Wybierając czajnik elektryczny dla siebie i swojej rodziny, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Oto one:

1. Pojemność istnieją czajniki o pojemności 0,5 litra, jak i 2 litry – wybór zależy od tego, jak liczną mamy rodzinę i jak często będziemy korzystać z czajnika. Dla osób samotnych najlepsze są czajniki o niewielkiej pojemności, dla kilkuosobowych rodzin – te o większej pojemności.

czajnik elektryczny
Czajniki mają różne pojemności. Te o większej pojemności są dedykowane kilkuosobowym rodzinom, które często gotują duże ilości wody.

2. Rodzaj grzałki – ma istotne znaczenie ze względów ergonomicznych, jak i ekonomicznych. Tradycyjne czajniki elektryczne posiadają grzałkę spiralną. Aby zagotować wodę bez jej spalenia, musimy całkowicie przykryć ją wodą. Nowoczesne czajniki posiadają zaś grzałkę w formie płaskiej płytki. W takim czajniku możemy zagotować wodę na jedną filiżankę, bez obawy jej spalenia. Łatwiej ją też wyczyścić niż grzałkę spiralną.
3. Moc czajnika – im wyższa moc czajnika, tym szybciej zagotuje się woda, ale co za tym idzie – zużyje więcej prądu. Wybór będzie więc zależał od tego, na czym nam najbardziej zależy – na szybkości czy na oszczędności. Jeżeli często gotujemy wodę i przygotowujemy wiele filiżanek kawy czy herbaty dla gości, lepszym wyborem będzie czajnik elektryczny o większej mocy.
4. Materiał, z jakiego wykonano czajnik – w sprzedaży są czajniki plastikowe, ze stali nierdzewnej, szklane czy ceramiczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Na przykład czajniki plastikowe nie nagrzewają się szybko i są bardzo lekkie, niemniej woda w nich gotowana może miewać posmak plastiku, co dla niejednej osoby jest nie do przyjęcia. Z kolei czajniki ceramiczne lub szklane pięknie się prezentują, ale mocno i szybko się nagrzewają, co grozi poparzeniem. W domu z małymi dziećmi byłby to więc ryzykowny wybór.

czajnik elektryczny
Czajnik ceramiczny pięknie się prezentuje, ale też szybko nagrzewa, co może grozić oparzeniem.

5. Długość kabla – może się wydawać, że nie jest to istotne, jeżeli jednak czajnik ma stać nieco dalej od gniazdka elektrycznego, długość kabla będzie właściwie najważniejsza. Jeżeli z kolei czajnik ma stać tuż obok gniazdka, dobrze, by czajnik miał funkcję zwinięcia kabla. Dzięki temu unikniemy ciągłego zahaczania o wystający kabel, będzie to też wyglądało estetyczniej, gdy będzie on sprytnie schowany.

To tylko kilka porad dotyczących tego, jak kupować czajnik elektryczny do swojej kuchni. TUTAJ możecie znaleźć konkretne modele czajników i ich funkcje. Analiza takiej oferty ułatwi nam podjęcie ostatecznej decyzji i dokonanie dobrego zakupu.

Dodaj komentarz