Wielu z nas, nie mając na co dzień do czynienia z fachowymi bankowymi określeniami używa słów pożyczka i kredyt zamiennie. Różnicę między nimi zauważamy dopiero, gdy potrzebujemy pieniędzy na jakiś cel i zamierzamy wziąć… no właśnie, pożyczkę czy kredyt? Czym się od siebie różnią?
Pożyczka, a kredyt – poznaj różnice
Najważniejsza różnica między kredytem, a pożyczką jest taka, że kredyt to forma finansowania zarezerwowana wyłącznie dla banków. Według prawa udzielenie kredytu jest „czynnością bankową”, co wiąże się z szeregiem praw i obowiązków, zarówno dla Kredytobiorcy, jak i banku udzielającego kredytu. Jednym z obowiązków jest zawarcie umowy na piśmie, a w niej powinny się znaleźć informacje dotyczące kwoty kredytu, zasady i termin jego spłaty, wysokość prowizji, wysokość oprocentowania oraz warunki jego zmiany. Zawsze też musimy podać cel, dla którego ubiegamy się o kredyt.
Tymczasem pożyczka to pojęcie bardziej ogólne. W wolnym rozumieniu pożyczki może udzielić nam każdy, jak i my każdemu. To po prostu sytuacja, w której pożyczamy od kogoś (lub komuś) gotówkę, niezależnie od jej ilości i celu, na który ją przeznaczymy. Pożyczka gotówkowa jest więc częstym środkiem finansowania oferowanym przez tak zwane parabanki. Są to instytucje pozabankowe, które oferują Klientom pożyczkę na określoną sumę (zwykle są to sumy niewielkie) i czas (na ogół do 30 dni). Aby uzyskać pożyczkę, nie musimy załatwić tylu formalności jak przy kredycie, zwykle nie trzeba też podawać powodu, dla którego się o nią ubiegamy. Coraz częściej można się o nią ubiegać nawet drogą on-line, bez wychodzenia z domu. O ile wśród kredytów rozróżniamy kredyt hipoteczny, czyli na mieszkanie, albo kredyt na firmę, o tyle pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel.
Bądź ostrożny!
Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu bądź pożyczki, zawsze upewnijmy się co do uczciwości i sumienności przedstawianej nam oferty. Dotyczy to zwłaszcza szybkich pożyczek, tak zwanych „chwilówek”. Dokładnie przeczytajmy warunki umowy, zanim ją podpiszemy i w razie wątpliwości nie wahajmy się zadawać pytań. W ten sposób unikniemy potencjalnych problemów finansowych, na które moglibyśmy się narazić.