Monitor dla gracza – jak go wybrać?

Każdy miłośnik gier komputerowych wie, jak istotne w rozwijaniu tej pasji jest posiadanie odpowiedniego sprzętu do gier. Jednym z jego elementów jest monitor. Jak go dobrać? Na co zwracać uwagę przy wyborze monitora do gier? Sprawdźmy!

Monitor do gier – jakie ma znaczenie?

Nie da się ukryć, że gracze to grupa odbiorców o wysokich wymaganiach, jeśli chodzi o elektronikę. Monitor to część sprzętu, który ma przede wszystkim dostarczać jak najwięcej wrażeń audiowizualnych. Chociaż zakup takiego monitora to niemały wydatek, z pewnością jest dobrą inwestycją, jeżeli granie jest naszą prawdziwą pasją. Ale co wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego monitora do gier?

Jak wybrać odpowiedni monitor dla gracza?

Pierwsza rzecz to rodzaj matrycy. Do dwóch najpopularniejszych są matryce TN i IPS. Pierwsza z nich (TN) charakteryzuje się dość niskim czasem reakcji, ale i coraz lepszym odwzorowaniem kolorów oraz szerszym kąt em widzenia. Ponadto są tańsze od monitorów IPS. Z kolei matryce IPS wyświetlają obraz o bardzo dobrej jakości i doskonałym odwzorowaniu kolorów, a także posiadają szeroki kąt widzenia. Niestety, mają niższy czas reakcji w porównaniu do matryc TN, co jest sporą wadą dla graczy. Z tego względu najlepiej wybrać matrycę TN i takowa jest też najczęściej wybierana.

monitor
Odpowiedni monitor dostarczy wielu wrażeń audiowizualnych podczas gry.

Wymieniony już czas reakcji to jeden z najważniejszych parametrów monitora odpowiedniego do gier. Mówiąc krótko – im krótszy czas reakcji, tym lepszy monitor dla graczy. Wartość ta nie powinna przekraczać 5 ms.

Kolejna ważna rzecz to odświeżanie obrazu. Większość monitorów odświeża obraz na poziomie 120 Hz, co jest bardzo dobrą wartością, umożliwiającą uzyskanie płynnego obrazu, co podczas gry ma niebagatelne znaczenie.

Wybierając monitor do gier, warto też zwrócić uwagę na jego rozdzielczość i przekątną. To parametry, od których zależy ogólne wrażenie z gier. Przekątna, czyli ilość cali, to nic innego, jak wielkość monitora. Do gier optymalny jest monitor o przekątnej 23 cali. Natomiast rozdzielczość związana jest z kartą graficzną. Jeżeli zależy nam, by gra działała płynnie przy wysokich rozdzielczościach, zakup lepszej karty graficznej będzie nieodzowny.

monitor
Monitor dla osób grających powinien też zapewniać dokładne odwzorowanie kolorów i płynność obrazu.

To tylko kilka najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, kupując odpowiedni monitor do gier.

Dodaj komentarz