Słynne powiedzenie “Jesteś tym co jesz” brzmi dobrze marketingowo, jednak oddaje też pewną niezwykle ważną prawdę. Otóż musimy wiedzieć o tym, że to jakie posiłki spożywamy ma bezpośrednie przełożenie na jakość naszego życia, a już w szczególności – na pracę naszego mózgu. O tym, co warto zawrzeć w codziennym menu tak, aby cieszyć się idealną wydajnością umysłu, piszemy w tym artykule.
Badania nad powiązaniami pomiędzy pracą mózgu a dietą nie są niczym nowym. O ich rezultatach wiadomo bowiem od co najmniej 40 lat. Mimo to wiele osób nie traktuje tego poważnie. A przecież to właśnie jedzenie jest w stanie uruchomić różnego typu procesy myślowe. Produkcja różnego typu enzymów, hormonów czy też neuroprzekaźników ma bezpośredni wpływ na pracę naszego umysłu.
O czym właściwie mówimy? Pamiętajmy, że chodzi o substancje niezbędne do prawidłowego transferu substancji między neuronami. Jeżeli te procesy zachodzą w sposób poprawny, to wtedy jesteśmy w stanie myśleć czy przyswajać wiedzę. Jeżeli nie – pojawiają się dosyć znaczne problemy.
Mózg zużywa energię
Warto pamiętać również o tym, że nasz mózg jest ogromnym konsumentem energii. Znacznie bardziej chłonnym niż wiele innych, większych organów. Co prawda waga mózgu nie przekracza nawet 2 procent wagi ciała dorosłej osoby, to mimo to jest on w stanie pochłaniać niemal do ¼ energii, którą dostarczamy organizmowi. Dużo, prawda?
Skąd mózg bierze energię? Przede wszystkim z glukozy. Krąży ona we krwi, docierając właśnie tam. Szacuje się, że wystarczy nawet kwadrans bez dopływu tej substancji, by mózg obumarł. Równie ważny jest tlen.
Glukoza – skąd pochodzi?
Jednym z największych źródeł glukozy są węglowodany. Dla wielu może to brzmieć jak radosna informacja – wystarczy bowiem jeść cukier, aby cieszyć się odpowiednio wydajną pracą mózgu,. Niestety, nie jest to takie proste. Jeżeli dostarczymy rzeczywiście duże ilości cukru do organizmu, to w dużej mierze obciążają trzustkę. Ludzkie ciało nie jest bowiem w stanie zagospodarować tej substancji, konieczne jest wytworzenie insuliny. Ponadto, jeżeli cukier nie zostaje od razu przetworzony na energię, wtedy odkłada się w organizmie. Staje się tłuszczem zapasowym.
“Bezpieczny” cukier można za to znaleźć w złożonych węglowodanach. Chodzi tu o takie produkty jak choćby ryż, kasze, ziemniaki, fasola czy soczewica. A także razowe pieczywo. Spożywanie ich pozwala na stopniowe uwalnianie cukru do krwi, co ułatwia organizmowi jego trawienie.
Złożone węglowodany to także bogate źródło witamin oraz innych składników odżywczych.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Dieta ma ogromne znaczenie dla mózgu. Jeżeli chcesz cieszyć się jego wydajną i bezproblemową pracą, zadbaj przede wszystkim o to co jesz. Najważniejszym elementem jest woda. Pij jej dużo, bo pozwala ona przyspieszyć działanie różnych procesów biochemicznych w mózgu. Oprócz tego, do codziennej diety koniecznie włącz pełnoziarniste produkty oraz razowe pieczywo.
Niezwykle ważne są warzywa i owoce. Ich również nie może zabraknąć w Twoim codziennym menu. Tłuszcze, czy to rybne czy też roślinne, również mają niemałe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania mózgu. Podobnie zresztą jak aktywność fizyczna. Jeżeli się ruszamy i ćwiczymy, to wtedy dostarczamy krwi tlen. To znacznie usprawnia działanie pamięci! A poza tym, pamiętaj że tlen jest niezbędny do funkcjonowania szarych komórek.
I jeszcze jedno. Zadbaj o dobrą jakość snu oraz odpowiednią jego ilość. To właśnie w trakcie snu organizm wypoczywa najlepiej. Podobno wystarczy 72 godziny bez snu aby trwale zniszczyć mózg – dlatego, dbaj o swój sen! Bo dodatkowo pozwoli on dotlenić Twój mózg.
Czego lepiej unikać?
Przede wszystkim, różnych szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Niestety, należy do nich na przykład kawa. Zawarta w niej kofeina ma negatywny wpływ na koncentrację, szczególnie jeżeli pijemy ją w dużych ilościach. Niezwykle szkodliwy dla mózgu jest też alkohol. Spożywanie go w dużych ilościach to prosta droga do znacznego obniżenia poziomu inteligencji. I jeszcze jedno. Dym tytoniowy również ma niezwykle negatywny wpływ na pracę mózgu. Unikaj palenia i palaczy!
A jakie produkty wspierają prawidłową pracę mózgu?
Jest kilka przykładów. Choćby winogrona, które zawierają żelazo, magnez czy różne witaminy. Ich regularne spożywanie wspomaga transport tlenu do mózgu oraz poprawia chłonność umysłu. Kolejny owoc jaki warto wziąć pod uwagę to śliwki. Bogate w potas, błonnik oraz witaminy B1 oraz B3, mają niezwykle pozytywny wpływ na to jak działa mózg. Nie zapominajmy też o dyni – zawarte w niej składniki pozwalają mózgowi lepiej zapamiętywać i koncentrować się.