Napęd rowerowy – jak go przygotować na wiosnę?

Kierowcy przygotowują już samochody na nadejście wiosny, ale podobne zajęcie czeka także rowerzystów. Coraz więcej osób postanawia na co dzień poruszać się po mieście na rowerze, a to wymaga od nich dbania o swój sprzęt, zwłaszcza po zimie. Jednym z elementów, który trzeba stale doglądać jest napęd rowerowy. Jak o niego zadbać na wiosnę?

Napęd rowerowy – konserwacja i serwisowanie

Napęd rowerowy to właściwie serce roweru – od jego sprawności zależy to, czy będziemy w stanie dalej jeździć rowerem. Na szczęście o napęd możemy zadbać sami, trzeba się do tego dobrze przygotować. Ważne też, by rozróżniać konserwację i serwisowanie. Konserwacja to głównie jego oczyszczanie i drobne naprawy, natomiast serwisowanie to stosowanie środków usprawniających jego pracę oraz chroniących przed wpływem czynników zewnętrznych.

napęd rowerowy

Do konserwacji napędu rowerowego mogą nam się przydać: delikatne szmatki, szczotki do czyszczenia roweru, zestaw pędzelków, zestaw kluczy, miska z wodą i para rękawiczek ochronnych. Do serwisowania potrzebujemy: benzynę ekstrakcyjną, naftę, odtłuszczacz, smar oraz specjalne preparaty czyszczące.

Jak dbać o napęd rowerowy krok po kroku

Jeżeli napęd rowerowy jest odkryty, zapewne po zimie będzie wymagał czyszczenia. Zaczynamy od oczyszczenia całego roweru z kurzu i błota, następnie odtłuszczamy wszystkie elementy napędu. W zależności od poziomu zabrudzenia możemy zdjąć łańcuch i wyczyścić go osobno, zanurzając go w nafcie na całą noc. Jeżeli jednak nie mamy na to czasu, możemy pominąć tę czynność. Po oczyszczeniu łańcucha należy go nasmarować.

napęd rowerowy

Oprócz napędu sprawdźmy także stan linek hamulcowych, hamulców i kierownicy – od ich stanu zależy bowiem nasze bezpieczeństwo na drodze. Wbrew pozorom, nie należy myć roweru wodą pod dużym ciśnieniem (np. myjką na stacji benzynowej), gdyż strumień może uszkodzić delikatne elementy napędu. W sezonie unikajmy trzymania roweru na balkonie, gdyż zmieniające się warunki pogodowe spowodują jego szybsze zniszczenie.

Pin It

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz