Nawigacja w podróży – zalety

Witam Wszystkich!

Chyba każdy z nas lubi podróżować i odwiedzać miejsca dotąd nieznane, zupełnie dla nas nowe. To bardzo emocjonujące przeżycie, ale pasażerom i kierowcom niesie nieco odmienne emocje. Otóż kierowca musi zadbać jeszcze o to, by podróż odbyła się płynnie, bez zagubienia trasy i możliwie najlepszą drogą. Jak tego dokonać? Przydatnym urządzeniem może być nawigacja GPS.

Nawigacja w dawnych czasach

Jeszcze do niedawna kierowca, który planował dalszą wyprawę w nieznane mu miejsce korzystał z dużej, szczegółowej mapy. Już na początku wyznaczał pewną trasę, którą chce się poruszać, a co jakiś czas robił postój, by zweryfikować, gdzie aktualnie się znajduje.

nawigacja
Kiedyś jedyną nawigację stanowiły mapy papierowe. Nie uwzględniały one jednak robót drogowych i zmian w trasach, przez co nieraz wprowadzały kierowców w błąd.

Rzeczywiście, było to jedyne rozwiązanie w tej kwestii, ale miało ono kilka zasadniczych wad. Po pierwsze – zajmowało naprawdę sporo czasu, który dziś jest dla nas na wagę złota. Po drugie, starsze mapy nie uwzględniały zmian, jakie w między czasie nastąpiły, jeśli chodzi o układ dróg. Przez to dość łatwo można było się zgubić. Żadna mapa papierowa nie informowała nas też o pracach i utrudnieniach drogowych, przez co nieraz musieliśmy stać w długim korku z powodu remontu drogi. Dzisiaj te problemy już nas nie dotyczą, gdyż rozwiązało je jedno bardzo sprytne urządzenie – nawigacja!

Jak działa nawigacja? Jakie są jej zalety?

Samochodowa nawigacja GPS to urządzenie przenośne, które wykorzystuje fale radiowe pochodzące ze sztucznych satelitów, do ustalenia dokładnego położenia odbiornika i parametrów ruchu. Mówiąc prościej, nawigacja pomaga nam ustalić, gdzie jesteśmy i w którym kierunku mamy jechać, by dotrzeć do celu podróży. Zwykle w nawigacji mamy mapkę, która na bieżąco zmienia obraz wraz ze zmianą naszego położenia, a także polecenia głosowe, które odpowiednio wcześnie informują nas o planowanym zakręcie czy innym manewrze.

nawigacja
Nawigacja GPS posiada aktualne mapy dróg, informacje o ich remontach, wyznacza też najszybszą i najbardziej komfortową trasę.

Nowoczesne nawigacje mające połączenie z Internetem (na przykład TUTAJ), dostarczają nam również informacje o trudnościach na drogach, a także o najlepszych i najszybszych trasach, do których dostęp mieli dotychczas tylko taksówkarze czy zawodowi kierowcy. Nawigacja bardzo ułatwia poruszanie się po nieznanym nam terenie, a także wyznaczenie najprostszej i najszybszej trasy do interesującego nas celu.

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz