Profilaktyka osteoporozy – jak dbać o kości?

Osteoporoza to bardzo groźna choroba. Często rozwija się powoli, nie dając widocznych objawów. Dopiero gdy kości są w bardzo złym stanie, zaczynamy odczuwać ból i szukać pomocy. Bywa jednak, że już jest za późno. Dlatego tak istotna jest profilaktyka osteoporozy. Jak zadbać o swoje kości i je wzmocnić?

Profilaktyka osteoporozy – podstawowe działania

Profilaktyka osteoporozy to działania, które należy podejmować każdego dnia. To tak naprawdę cały styl życia, na który składa się nasza dieta, aktywność fizyczna oraz unikanie nałogów. Jeśli chodzi o dietę, powinna ona być bogata przede wszystkim w wapń oraz witaminę D3. Dzienne dawki odpowiednie dla dorosłego człowieka wynoszą: w przypadku wapnia > 1000 mg/d, w przypadku witaminy D3 od 800 do 2000 IU/d. W jakich produktach szukać tych składników odżywczych? Źródłem wapnia są oczywiście produkty mleczne i nabiał, a więc mleko i jego przetwory. Ponadto w diecie nie powinno brakować owoców, warzyw strączkowych i kapustnych, takich jak brokuły, kapusta oraz brukselka, ryb morskich, orzechów, migdałów, nasion sezamu, maku i słonecznika, kaszy jaglanej i gryczanej, a także przetworów zbożowych, oliwy, oleju lnianego i rzepakowego.

profilaktyka osteoporozy

Jeżeli występują u nas niedobory witaminy D3 i wapnia, warto pomyśleć o ich dodatkowym suplementowaniu. Oprócz odpowiedniej diety, dla naszych kości ważna jest też aktywność fizyczna. Badania potwierdzają, że regularne ćwiczenia powiększają masę kostną w miejscach szczególnie obciążanych, chroniąc je przed osteoporozą. Ma to też związek z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Nie jest wskazania ani niedowaga, ani otyłość, niemniej w przypadku osteoporozy większe ryzyko jej wystąpienia potęguje niedowaga. Jeżeli mamy więc tendencję do niedowagi, warto tego pilnować.

profilaktyka osteoporozy

Profilaktyka osteoporozy obejmuje także unikanie szkodliwych używek, takich jak papierosy, nadmierne spożycie alkoholu oraz produkty zwiększające wydalanie wapnia z organizmu wraz z moczem, czyli sól, kawa, herbata, cola, a także nadmiar białka zwierzęcego i fosforanów w diecie.

Calperos – suplement diety chroniący kości

Dla osób chcących wzmocnić swoje kości zaleca się przyjmowanie suplementu diety Calperos. To wysokiej jakości preparat wapniowy dostępny bez recepty, który sprawdza się w profilaktyce osteoporozy. Więcej na jego temat, jak i na temat osteoporozy można przeczytać TUTAJ.

profilaktyka osteoporozy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Dodaj komentarz