Pakowanie paczek i ich wysyłanie to podstawa działalności wielu przedsiębiorstw. Biorąc pod uwagę ilość pakowanych i wysyłanych w ten sposób towarów, można śmiało powiedzieć, iż to, w jaki sposób są ona zabezpieczone wpływa w dużej mierze na nasze środowisko. Z tego względu wielu przedsiębiorców postanawia pakować paczki w swoich firmach w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Czyli jaki? I dlaczego warto to zrobić?
Pakowanie paczek, a filozofia zero waste
Ekologiczne pakowanie paczek ściśle wiąże się z filozofią zero waste. Polega ona na życiu w sposób generującym jak najmniej śmieci. Wymaga to oczywiście trochę kreatywności, by rzeczom, które na ogół trafiają do śmieci, dać drugie życie. W ten sposób możemy znacznie ograniczyć produkcję śmieci, co ma pozytywny wpływ na nasze środowisko. Jak te zasady wykorzystać na gruncie zawodowym? Jak pakować paczki w ekologiczny sposób? Warto zacząć od znalezienia materiałów, które już są w firmie czy biurze, a następnie ich powtórnego wykorzystania. Podczas pakowania unikamy plastiku, a stawiamy na opakowania kartonowe i papierowe.
Z kolei do wypełnienia przesyłki można wykorzystać stare gazety, ścinki z niszczarki do dokumentów, resztki kartonów czy rolki po papierze toaletowym. W ten sposób nie wydajemy pieniędzy na kolejne opakowania, a jednocześnie pakujemy przesyłki w duchu zero waste, nie produkując dodatkowych śmieci, lecz wykorzystując te, które są już w naszym otoczeniu i mogą zostać powtórnie użyte. A co, jeśli jednak musimy kupić materiały do zapakowania przesyłki?
Wybieraj materiały do pakowania przyjazne środowisku
Pakowanie paczek wiąże się z wybraniem materiału do zewnętrznego zabezpieczenia, wypełnienia paczki materiałem chroniącym zawartość przed zniszczeniem w transporcie. Kupując opakowania do przesyłek, zwróćmy uwagę, czy powstały one w wyniku recyklingu oraz czy są biodegradowalne. Najbardziej ekologiczne są opakowania kartonowe lub tekturowe, gdyż można je później ponownie wykorzystać bądź przerobić. Jeśli chodzi o wypełniacze, również warto wykorzystywać materiały powtórnego użytku. Jednym z takich materiałów jest na przykład wełna drzewna, której można użyć wiele razy albo zutylizować w bezpieczny dla środowiska sposób.
Wełna drzewna prezentuje się też bardzo estetycznie, może więc być wypełnieniem do paczki z prezentem. Często wykorzystują ją producenci ceramiki lub innych szklanych przedmiotów. Najbardziej ekologicznym wypełniaczem pochodzenia roślinnego jest tak zwany skropak. Po użyciu można go rozpuścić w wodzie albo użyć jako kompost. Jest też bardzo praktyczny, gdyż ze względu na swoją strukturę szczelnie wypełnia paczkę, skutecznie chroniąc jej zawartość przed zniszczeniem. Sprawdza się szczególnie przy wysyłce przedmiotów o nieregularnych kształtach i delikatnej strukturze.
Jak widać, pakowanie paczek w ekologiczny sposób nie jest wcale trudne ani kosztowne, a pozwala w znacznej mierze ograniczyć produkcję śmieci i odpadów o długim czasie rozkładu.