Pies na wakacjach – jak się przygotować?

Wakacje za pasem, co oznacza, że wielu z nas gorączkowo przygotowuje się na wyjazdy urlopowe. Ku uciesze obrońców zwierząt, coraz więcej osób postanawia zabrać ze sobą na urlop swojego pupila, zamiast go zostawić samego, lub co gorsza, gdzieś porzucić. To godne pochwały. Aby jednak pies na wakacjach czuł się bezpiecznie i komfortowo, należy poczynić szereg przygotowań, zaczynając już od podróży. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać w tej kwestii!

Pies na wakacjach – zapewnij mu poczucie bezpieczeństwa

Nasz pupil bez wątpienia będzie nam wdzięczny, że zamiast zostawić go u kogoś, zabierzemy go ze sobą na urlop. Możliwość swobodnego biegania na świeżym powietrzu i bawienia się całymi dniami to „marzenie” każdego psa. Niestety, podróż i związane z tym zmiany w otoczeniu mogą przysporzyć naszemu podopiecznemu mnóstwo stresów i nieprzyjemnych dolegliwości, zwłaszcza jeśli nie jest on przyzwyczajony do podróżowania samochodem czy innym środkiem lokomocji. Dlatego też każdy kochający, rozsądny właściciel odpowiednio przygotuje się do tego, by jego pies na wakacjach czuł się tak dobrze, jak on. Jak się do tego zabrać?

Pierwsze przygotowania na wakacje z psem

Jeżeli planujemy zabrać ze sobą zwierzaka na wakacje, musimy przede wszystkim upewnić się, czy w miejscu, do którego się wybieramy, psy są mile widziane. Nie każdy hotel zgadza się na przyjęcie zwierzaka, chociaż są to już raczej pojedyncze przypadki. Poza tym jeżeli planujemy wyjazd za granicę, musimy dopiąć wszystkich formalności związanych z przewozem psa.

pies na wakacjach
Jadąc z psem za granicę, musimy m. in. wyrobić mu paszport z adnotacją o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie.

Na ternie Europy podróżowanie z psem przeważnie nie jest kłopotliwe – formalności najczęściej ograniczają się do wyposażenia psa w chip umożliwiający jego identyfikację w razie zgubienia, a także w paszport posiadający adnotację na temat szczepienia przeciw wściekliźnie. Mimo wszystko warto dowiedzieć się, jakie dokładnie przepisy na temat przewozu psów funkcjonują w danym kraju, gdyż nie w każdym wygląda to tak samo.

Bezpieczny i komfortowy transport

Dla psa najbardziej stresującą częścią wyjazdu na wakacje jest… wyjazd. Jeżeli zamierzamy korzystać z publicznego transportu, musimy posiadać kaganiec oraz smycz. Sprawa jest prostsza, gdy jedziemy własnym samochodem – wtedy pies ma znacznie więcej swobody, a ponadto możemy w dowolnym momencie zatrzymać się w trasie, aby pies mógł załatwić swoje potrzeby i troszkę pobiegać.

pies na wakacjach
Bezpieczny transport psa to podstawa udanej podróży.

Co warto zabrać ze sobą w podróż? Na pewno zabierzmy odpowiednią ilość wody dla psa, szczególnie jeśli na zewnątrz jest upalnie. Warto wziąć też karmę, lecz podawać ją w małej ilości, gdyż pies pod wpływem stresu mógłby zwrócić jej nadmiar. Dobrze też wziąć ulubione zabawki psa, a także jego legowisko – zapach tych przedmiotów będzie kojarzyć mu się z domem i bezpieczeństwem, co na pewno sprawi, że podróż będzie dla niego łatwiejsza. W przypadku przewozu małych psów najbezpieczniej jest kupić transporter i w nim zamknąć psa na czas podroży. Dla dużych psów dostępne są specjalne pokrowce na siedzenie oraz smycz do samochodu, którą możemy przypiąć psa. Jeżeli pies wyjątkowo źle znosi podróżowanie, być może warto udać się do weterynarza po leki uspokajające i podać je pupilowi przed wyjazdem.

Przydatne gadżety

Z uwagi na to, że pies na wakacjach spędza znacznie więcej czasu na zewnątrz, warto też kupić mu zawieszkę do obroży z naszymi danymi kontaktowymi, solidną, długą smycz, a także zaopatrzyć się w woreczki na odchody.

pies na wakacjach
Nasz pies na wakacjach powinien być wyposażony w mocną smycz, a także zawieszkę przy obroży z naszymi danymi kontaktowymi.

Takie dobre przygotowanie z pewnością sprawi, że wspólne wakacje będą jednym z najmilszych wspomnień – zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila.

Dodaj komentarz