Pompy ciepła – ekonomiczne ogrzewanie Twojego domu

Ogrzewanie domu może generować bardzo duże koszty, gdy zostanie źle dobrane. Dlatego już na etapie budowy warto dobrze przemyśleć, jaki rodzaj ogrzewania byłby dla nas najlepszy, a następnie pod tym kątem dostosować budowę domu. Jednym z popularnych i ekonomicznych sposobów na ogrzewanie są pompy ciepła. Co warto o nich wiedzieć?

Pompy ciepła – czym są?

Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta. Pompa odbiera ciepło ze swojego otoczenia, w zależności od rodzaju pompy, może je odbierać z gruntu, powietrza bądź wody. pompy ciepłaPobrane ciepło dostarcza do instalacji c. o. i c. w. u., by ogrzać wodę, bądź do instalacji wentylacyjnej, aby ogrzać powietrze w domu. Właśnie dlatego wyróżniamy kilka rodzajów pomp, między innymi powietrzne i gruntowe.

Rodzaje pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła, nazywane także geotermicznymi wykorzystują ciepło z gruntów do ogrzewania domu i wody. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, gdyż ciepło z gruntu można pobierać przez cały rok, i to niezależnie od pogody. Tego typu pompy są też łatwe w obsłudze i mają bardzo kompaktowe wymiary.

Powietrzne pompy ciepła typu split nadają się do ogrzewania i chłodzenia domu, jak i do produkcji ciepłej wody użytkowej. Tego urządzenia będziemy więc używać zarówno zimą, jak i latem. Składają się z dwóch jednostek – jedna umiejscowiona jest wewnątrz budynku, a druga na zewnątrz – które połączone są ze sobą rurociągiem z czynnikiem chłodzącym. Co ciekawe, niektóre modele można zamontować nie tylko przy budowie nowego budynku, ale też przy modernizacji już istniejącego.pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła można wykorzystać nie tylko do ekologicznego ogrzania powietrza, ale też wody użytkowej. Z myślą o tym powstała pompa ciepła do c. w. u. Pompa posiada wbudowany zasobnik o różnych pojemnościach, które można połączyć z istniejącym już c. w. u. i w ekologiczny oraz tani sposób uzyskać ciepłą wodę użytkową dla całej rodziny.

Więcej informacji na temat pomp ciepła i ich zastosowań oraz zalet można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz