Rodzaje pojemników do segregacji odpadów

Dbałość o środowisko i ekologię to w ostatnim czasie bardzo nagłaśniany temat. Ze względu na zagrożenia wynikające z wysokiego stopnia zanieczyszczenia środowiska podejmowane są różne kroki, by zmniejszyć ten poziom. Jednym z nich jest segregacja śmieci. Gdzie i w jaki sposób warto stosować pojemniki do segregacji śmieci? Jak korzystać z nich w prawidłowy sposób?

Gdzie warto stosować pojemniki do segregacji

Ogólnie rzecz biorąc, segregacja śmieci powinna mieć miejsce wszędzie tam, gdzie wytwarzane są jakiekolwiek odpady. Najlepiej zacząć od własnego mieszkania. Od jakiegoś czasu pojemniki do segregacji odpadów można spotkać przed każdym blokiem mieszkalnym. Zwykle są to pojemniki na odpady mokre i suche, a także szkło, metale i plastiki. By móc z nich w pełni korzystać, taką samą segregację warto przeprowadzić we własnym domu. W tym celu możemy zaopatrzyć się w kilka (minimum dwa) koszy na śmieci, odpowiednio je oznaczyć, a następnie w pełni z nich korzystać. To ułatwi nam później wyrzucanie śmieci do odpowiednio oznaczonych kontenerów. Segregacja śmieci powinna mieć także miejsce w biurach, sklepach i innych punktach handlowo-usługowych, restauracjach, hotelach, przychodniach czy szpitalach. Ofertę tego typu pojemników można znaleźć na stronie https://sklep.techmark.com.pl/.

Jakie odpady najczęściej segregujemy

Jeśli chodzi o rodzaj segregowanych odpadów, to, jak już pokrótce wspomnieliśmy, zwykle dzielimy je na odpady suche i mokre. Oprócz tego funkcjonuje podział na plastik, szkło i papier. Takie plastikowe pojemniki do segregacji w różnych kolorach lub o różnych oznaczeniach spotkamy w większości miejsc. Ale jak z nich korzystać? Jeśli chodzi o pojemniki na odpady mokre, inaczej organiczne, możemy do nich wyrzucać między innymi: resztki żywności, skorupki z jaj i orzechów, obierki z owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, skoszona trawa, zgrabione liście, pocięte gałęzie, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, suche pieczywo, rośliny, ziemia kwiatowe i inne odpady biodegradowalne. W pojemnikach na odpady suche mogą się znaleźć natomiast: papier i tektura, tworzywa sztuczne, np. opakowania po chemii gospodarczej czy kosmetykach, odpady wielomateriałowe, np. kartoniki po sokach czy mleku, ubrania i tkaniny, drewno, metale żelazne i nieżelazne, szkło ozdobne, np. kryształy czy odpady tytoniowe. Obok tych pojemników znajdzie się jeszcze osobny pojemnik na szkło, do którego można wyrzucać butelki i słoiki ze szkła białego i kolorowego po produktach żywnościowych oraz szklane opakowania po kosmetykach. Istnieją również odpady wielogabarytowe, czyli takie, które ze względu na swoje rozmiary nie zmieszczą się do pojemników na śmieci. Zaliczamy do nich: stare kanapy, fotele, szafy, materace, dywany i wykładziny, duże lustra, żyrandole i wieszaki, opony, a także duże zabawki, narty, sanki czy wózki dziecięce. Jeżeli chcemy pozbyć się tego typu odpadów, należy zorientować się, kiedy w naszej okolicy będzie odbywać się ich zbiórka. Szczególną ostrożność należy również zachować w przypadku odpadów zaliczanych do niebezpiecznych oraz elektrośmieci. Chodzi o sprzęty RTV AGD, a także farby, lakiery i oleje. Takich odpadów nie wolno wyrzucać do ogólnodostępnych pojemników na śmieci. Podobnie rzecz się ma ze zużytymi bateriami czy akumulatorami. A jeśli chodzi o przeterminowane leki, można je bezpiecznie wyrzucić w specjalnym pojemniku, który znajdziemy w każdej aptece.

Medyczne i socjalne pojemniki do segregacji

Tradycyjne pojemniki na odpady są wykonane z plastiku, istnieją jednak także metalowe pojemniki do segregacji odpadów, które mają nieco węższe zastosowanie. Otóż sprawdzą się one na odpady medyczne i socjalne, a więc w obiektach przemysłowych i komercyjnych, na przykład szpitalach i przychodniach, biurach, szkołach oraz urzędach. Istnieją także pojemniki z blachy kwasoodpornej, idealne do stosowania na zewnątrz budynków. Pojemniki metalowe na odpady mogą być jedno, dwu- lub trzykomorowe, w zależności od potrzeb Klienta.

Dodaj komentarz