Rwa kulszowa – objawy i przebieg leczenia

Kręgosłup to ważna część ludzkiego szkieletu, która stale jest narażona na pewne urazy. Wynikiem tego sporo osób cierpi na zwyrodnienia kręgosłupa. Jednym z nich jest tak zwana rwa kulszowa, czyli ból największego nerwu ludzkiego ciała wychodzącego od kręgosłupa, a kończącego się aż w stopie. Jak się objawia ta dolegliwość? Jak ją leczyć?

Rwa kulszowa – nie lekceważ tych objawów

Termin „rwa kulszowa” w potocznej mowie bywa mylony z ogólnym bólem pleców. Tymczasem jest to ból, który może promieniować od ramion aż do stóp. Dlatego rwę można podzielić na trzy rodzaje: ramienna (od szyi do ramienia lub końca ręki), kulszowa (ból w odcinku lędźwiowym promieniujący do uda i wzdłuż całej nogi) oraz udowa (ból w lędźwiach i krzyżu, biegnący po przedniej stronie nogi). rwa kulszowaTa różnorodność bólu nazywanego rwą wynika z faktu, iż nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ciele ludzkim, odpowiada za kilka mięśni nóg i przewodzi do nich bodźce czuciowe. Głównym objawem rwy kulszowej jest przede wszystkim ostry ból w jakimś miejscu wzdłuż nerwu kulszowego. Mogą to być dolne partie pleców, pośladki lub tył którejś nogi. Ból może mieć różne nasilenie. W silnym ataku rwy kulszowej nie można się nawet poruszyć. Innymi typowymi objawami są: ból pośladka, miednicy i odcinka lędźwiowego, nasilający się ból przy wstawaniu lub po długotrwałym siedzeniu, ból dotyka tylko jedną stronę ciała, drętwienie nóg.

Jak leczyć rwę kulszową?

Leczenie rwy kulszowej jest zależne od stopnia jej nasilenia. Obejmuje natychmiastową pomoc, jak i przewlekłe leczenie w połączeniu z ćwiczeniami. Ich celem jest przede wszystkim zapobieganie ponownego ataku rwy kulszowej. W przypadku ostrej rwy kulszowej pomogą środki przeciwbólowe, gorące lub zimne kompresy zmniejszające ból oraz ćwiczenia rozciągające. rwa kulszowaPrzewlekłe leczenie rwy kulszowej to przede wszystkim fizykoterapia oraz terapia behawioralna ułatwiająca radzenie sobie z przewlekłym bólem, w połączeniu z lekami przeciwbólowymi. W ostateczności możemy zdecydować się na operację, jeżeli inne metody leczenia okazują się nieskuteczne. Nawet po przebyciu rwy kulszowej warto nie rezygnować z regularnych ćwiczeń, które zmniejszą ryzyko nawrotu. rwa kulszowaNależą do nich ćwiczenia wzmacniające grzbietu i mięśnie tułowia, pilates oraz nordic walking. Dobrze w tej sprawie skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednią rehabilitację.

Dodaj komentarz