Grecja to wyjątkowe miejsce na mapie, które rokrocznie przyciąga tysiące turystów. Piękne widoki, pyszna kuchnia i wino, ciekawe zabytki i bogactwo kulturowe to tylko niektóre atuty tego urokliwego kraju. Nic dziwnego, że sporo osób decyduje się pojechać samochodem do Grecji, mimo dużej odległości. Czy i Ty podjąłeś taką decyzję? Jeżeli tak, koniecznie dowiedz się, jak przygotować się do takiej trasy i co zwiedzić po drodze.
Samochodem do Grecji – wybierz trasę
Jeżeli decydujemy się wybrać samochodem do Grecji, najważniejsza kwestia to wybór trasy. Od niej bowiem zależą ostateczne koszty, a także długość jazdy. Do wyboru mamy dwie trasy – jedna na południe przez kraje Unii Europejskiej. Ta trasa pozwoli nam uniknąć korków, gdyż brak na niej kontroli granicznej. Jedynie na granicach Bułgarii i Rumunii mogą pojawić się pewne opóźnienia, gdyż kraje te nie należą do strefy Schengen. Jeśli chodzi o same drogi, możemy trzymać się autostrad. Taka trasa będzie zdecydowanie szybsza, niemniej omija nas sporo pięknych widoków. W tak długą trasę nie jedzie się codziennie, może nawet raz w życiu, warto więc wykorzystać ją, by przy okazji nieco zwiedzić okoliczne kraje. Trasa wynosząca jakieś 2,500 kilometrów będzie mniej męcząca, gdy zdecydujemy jechać się bocznymi drogami wśród zachwycających krajobrazów.
Inna droga umożliwiająca nam dojazd samochodem do Grecji prowadzi przez Włochy, a konkretnie przez Wenecję lub Ankonę. W tych dwóch miejscach możemy skorzystać z promu wprost do greckiego Patras, skąd już tylko 200 kilometrów dzieli nas od Aten. Oczywiście skorzystanie z promu jest kosztowne, jednak trasa do Włoch to samej autostrady, które jesteśmy w stanie pokonać w ciągu jednego dnia bez większych opłat. Będąc już we Włoszech, możemy poświęcić czas na zwiedzanie, nim skorzystamy z promu. Za rejs w jedną stronę zapłacimy około 900 – 1200 złotych za jeden samochód i trzech pasażerów.
Zadbaj o inne szczegóły
Wybór trasy to dopiero początek. Jeśli już wiemy, którędy wybierzemy się do Grecji, koniecznie sprawdźmy, jakie będą nas obowiązywać opłaty drogowe, czy trzeba je uiszczać gotówką, gdzie i za ile można tankować – dotyczy to zwłaszcza kierowców z LPG, a także jakie ograniczenia prędkości obowiązują na autostradzie i mniejszych drogach. Tuż przed wyjazdem sprawdźmy wyposażenie i stan techniczny samochodu, zadbajmy też o pełne wyposażenie apteczki.