Prace w ogrodzie są dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, gdy dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Dzięki nim wkładamy w pracę mniej wysiłku i szybko widzimy jej efekty. Widać więc, że dobór narzędzi ogrodowych nie powinien być kwestią przypadku. Jednym ze znanych i powszechnie stosowanych narzędzi do pracy w ogrodzie lub przydomowym lesie jest siekiera. Istnieje wiele rodzajów siekier, a każda z nich służy do nieco innych czynności. Jak więc wybrać tę najlepszą?
Siekiera wysokiej jakości – na co zwrócić uwagę?
Siekiery różnią się od siebie pod wieloma względami. Niektóre ze zmian widać na pierwszy rzut oka, na przykład wielkość czy kształt ostrza, inne natomiast można wyczuć dopiero podczas pracy. Dlatego kupując siekierę, warto dokładnie dowiedzieć się, czym się charakteryzuje i kiedy się najlepiej sprawdzi. Siekiera powinna też być we właściwy sposób wykonana. Jej jakość będzie się bowiem bezpośrednio przekładać na trwałość, a co za tym idzie, długość jej użytkowania. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze siekiery? Przede wszystkim siekiera powinna mieć dobrze wyprofilowany uchwyt. Dzięki niemu używanie jej będzie bezpieczne, gdyż nie będzie obawy, że wyślizgnie się nam z dłoni, nawet lekko wilgotnej. Kolejna ważna rzecz to jakość ostrza – zwykle im tańszą siekierę kupimy, tym częściej będziemy musieli ją ostrzyć. W tej kwestii warto wybrać model nieco droższy, ale z lepszym ostrzem, które dłużej nam posłuży. Nie bez znaczenia jest też marka – na przykład Husqvarna specjalizuje się w narzędziach i oferuje bardzo bogaty wybór, również w zakresie siekier. Można się z nią zapoznać TUTAJ.
Rodzaje siekier i ich przeznaczenie
1) Karczowniki i toporki – nieduże siekierki o wadze około 1 kilograma. Przydają się przy lżejszych pracach, na przykład do rąbania drobnych gałązek lub karczowania krzewów w ogrodzie;
2) Siekiery uniwersalne – pod nazwą tą mogą kryć się niewielkie siekiery o niedużej masie i stosunkowo krótkich trzonkach. Przypominają toporki i karczowniki i służą do ścinania niedużych gałązek. Idealnie sprawdzą się w pracach ogrodowych;
3) Siekiery tarnowskie – posiadają ostrza ustawione pod kątem i niedługi trzon. Sprawdzą się w leśnictwie do ścinania niedużych drzew.