Sposoby na wzdęty brzuch

Dzień dobry!

Jesień w pełni, nim się obejrzymy, nadejdzie koniec roku! Czas płynie rzeczywiście bardzo szybko, niekiedy za szybko. I w tym pędzie wielu z nas popada w nawyk robienia wszystkiego szybko – również jedzenia. Jemy w pośpiechu śniadania i obiady, a co za tym idzie, często się przejadamy. Nie może to pozostać bez wpływu na nasz układ trawienny. Nic zatem dziwnego, że wiele osób narzeka na przewlekłe zaparcia czy wzdęty brzuch. Co na to poradzić?

Wzdęty brzuch – co go powoduje?

Na początek warto dowiedzieć się, co w ogóle wywołuje powyższe problemy trawienne. Otóż wzdęcia to nic innego jak nagromadzenie gazów i powietrza w jelitach. Dochodzi do nich zazwyczaj, gdy jemy w pośpiechu, gdyż wtedy razem z pokarmem połykamy dużą ilość powietrza.

wzdęcia
Jedzenie w pośpiechu, na przykład w podróży, jest główną przyczyną wzdęć brzucha.

Wzdęciom sprzyjają też słodkie napoje gazowane, ciężkostrawne i tłuste potrawy lub niektóre warzywa strączkowe. Po czym rozpoznać wzdęty brzuch? Otóż staje się on większy, twardy i może boleć. Przy wzdęciach często występują też gazy, co szczególnie w towarzystwie jest bardzo krępujące. Niemniej wstrzymywanie ich może tylko pogorszyć sytuację.
Co robić, by wzdęcia już nas nie trapiły? Podstawą jest oczywiście usunięcie ich przyczyny. Jeżeli na przykład nasz plan dnia nie przewiduje regularnych godzin posiłków oraz odpowiedniej ilości czasu na ich spokojne spożycie, być może trzeba go nieco zredukować. Jeśli zaś przepadamy za tłustymi potrawami i napojami gazowanymi, może trzeba będzie przejść na dietę lekkostrawną i wodę. Walka z problemem u jego źródła zawsze jest najskuteczniejsza. W ten sposób zwalczymy nie same objawy wzdęć, które mimo to będą powracać, lecz powód ich powracania.

Jak sobie radzić ze wzdęciami?

A co, jeśli już czujemy, że mamy wzdęty brzuch? Jak szybko pozbyć się wzdęć? Możemy na przykład zaparzyć sobie zioła wspomagające pracę jelit, na przykład z kminku, herbaty z kopru włoskiego lub mięty i wypicie ich, gdy są jeszcze ciepłe. Można również wybrać się na energiczny spacer mniej więcej pół godziny po posiłku. Istnieje też zestaw ćwiczeń, które pomagają zwalczać wzdęcia.

sposoby na wzdęcia
Przy wzdęciach pomóc może wypicie ciepłego naparu z mięty, kopru włoskiego lub kminku.

A jak Wy radzicie sobie ze wzdęciami? Może macie jakieś skuteczne i proste sposoby? Podzielcie się nimi!

Pozdrawiam,
P.

Dodaj komentarz