Chociaż wakacje i lato już za nami, nie oznacza to, iż okres urlopowy się zakończył. W dobie obecnej, gdy tak popularne są tanie linie lotnicze oraz wycieczki zagraniczne w atrakcyjnych cenach, można śmiało powiedzieć, iż okres urlopowy trwa okrągły rok. W Polsce nie brakuje osób, które nawet wolą wyjeżdżać w okresie jesienno-zimowym. Z pewnością ma to swoje zalety. Niezależnie jednak od tego, kiedy i gdzie wyjeżdżamy, warto do podróży dobrze się przygotować. Jedną z rzeczy, jakie warto zawczasu przemyśleć jest dodatkowe ubezpieczenie w podróży. Dzięki niemu w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych będziemy mogli uzyskać pomoc bez dodatkowych opłat.
Takie ubezpieczenie jest szczególnie ważne, gdy podróżujemy z dziećmi oraz własnym środkiem transportu. Na rynku, oprócz oferty podstawowej, można znaleźć wiele innych atrakcyjnych ofert ubezpieczeń turystycznych stworzonych przez prywatne agencje ubezpieczeniowe. W jaki sposób rozpoznać najkorzystniejszą ofertę i nie dać się oszukać?
Ubezpieczenie w podróży – karta EKUZ
Jedną z podstawowych form zabezpieczenia zdrowotnego w podróży jest karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Taką kartę może w Polsce otrzymać każdy, kto opłaca ubezpieczenie zdrowotne. Posiadacz karty jest uprawniony do bezpłatnej opieki medycznej w każdym kraju europejskim, który wchodzi w skład Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W takiej sytuacji, gdy będzie konieczne skorzystanie z opieki zdrowotnej na wakacjach, koszty w pełni ponosi NFZ, a rozliczenia odbywają się bez udziału osoby leczonej. Jest jednak pewien haczyk.
Karta EKUZ zapewnia bezpłatnie jedynie te świadczenia, które w danym kraju są darmowe. Za każdą dodatkową usługę spoza tej listy należy normalnie zapłacić zgodnie z cennikiem placówki. W przypadku poważniejszego wypadku i konieczności na przykład przeprowadzenia drobnego zabiegu czy operacji, koszty te mogą być naprawdę duże. Dlatego większość turystów decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie w podróży. Takie ubezpieczenie przede wszystkim działa nie tylko na terenie UE czy EFTA, ale na całym świecie. Ponadto obejmuje znacznie więcej losowych zdarzeń, nie tylko dotyczących naszego zdrowia. Przyjrzyjmy się mu bliżej.
Ubezpieczenie w podróży – co obejmuje?
Zazwyczaj dodatkowe ubezpieczenie w podróży chroni nas pod wieloma względami. Na wyjeździe zagranicznym może nam się przecież przydarzyć szereg innych wypadków losowych niż tylko uszczerbek na zdrowiu. Dlatego dobra oferta ubezpieczeniowa obejmuje także odszkodowanie za zniszczony lub skradziony bagaż, pokrycie kosztów transportu medycznego czy rehabilitacji, rekompensatę pieniężną za opóźnienia samolotu i wiele innych sytuacji. Oferty ubezpieczeniowe mogą być rozbudowane w bardzo różnym stopniu, a co za tym idzie, ich ceny także będą różne. Przy wyborze konkretnej oferty należy wziąć pod uwagę swoją indywidualną sytuację – to, gdzie się wybieramy, jakim środkiem transportu oraz na jak długi okres. Warto przy tym brać pod uwagę najgorsze scenariusze – nie chodzi oczywiście o to, by przewidywać wszystko, co najgorsze, lecz o rozsądek. Nigdy przecież nie wiemy, co może się wydarzyć w podroży, a myślenie, że „mnie się to nie przytrafi” byłoby po prostu nierozsądne.
Wykupując ubezpieczenie, chcemy mieć pewność, że co by się nie wydarzyło, nasze ubezpieczenie pozwoli pokryć te koszty. A mogą one być naprawdę wysokie. Przykładowo: udając się do Kanady, Australii czy Stanów Zjednoczonych, musimy liczyć się z tym, iż opieka medyczna, nawet podstawowa, jest tam bardzo droga. W tym wypadku być może lepiej zdecydować się na ofertę bez sumy ubezpieczenia – koszt takiej polisy jest oczywiście nieco wyższy, ale zapewnia nam spokój i pewność, że w razie potrzeby nasze finanse będą zabezpieczone. Ponadto zawsze musimy pamiętać, że w koszty ewentualnego wypadku i opieki medycznej wchodzi nie tylko sama pomoc medyczna na miejscu, ale także hospitalizacja, transport medyczny, podawane leki i stosowane opatrunki, a być może nawet przewóz do kraju. Bez wykupionego ubezpieczenia to wszystko może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy euro! Z pewnością lepiej więc nie ryzykować.
Na jakie ubezpieczenie turystyczne się zdecydować?
Każde ubezpieczenie turystyczne, oprócz oferty podstawowej, posiada także opcje dodatkowe, o które możemy je rozszerzyć za dodatkową opłatą. Są to:
• NNW, czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków – w razie złamania nogi, ręki czy odniesienia innego uszczerbku fizycznego, ubezpieczyciel zobowiązany jest wypłacić odszkodowanie adekwatne do poziomu poniesionych szkód zdrowotnych oraz wysokości ubezpieczenia.
• OC, czyli odpowiedzialność cywilna – ten rodzaj polisy chroni finanse ubezpieczonego w przypadku, gdy to z jego winy ktoś inny poniesie szkodę. Może chodzić na przykład o spowodowanie wypadku samochodowego.
Gdzie kupić polisę ubezpieczeniową?
W dobie Internetu mamy możliwość w dość krótkim czasie zapoznać się z naprawdę wieloma ofertami ubezpieczeń turystycznych. Istnieje nawet możliwość ich zakupu on-line, bez potrzeby wybierania się do placówki stacjonarnej agencji ubezpieczeniowej. To, jaką formę zakupu polisy wybierzemy zależy już od nas i od tego, jak jest nam wygodniej. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup w sieci, bądźmy ostrożni i wyjątkowo wyczuleni na oferty, które wyglądają podejrzanie, czyli brzmią niejasno, są nieprzejrzyste i zawierają nietypowe punkty, których brak w innych czytanych przez nas ofertach. Pamiętajmy, że w sieci nie brakuje oszustów, a nikt z nas z pewnością nie chciałby już na wakacjach w sytuacji stresowej dowiedzieć się, że jego ubezpieczenie jest nieważne. Dlatego dokładnie czytajmy każdą umowę, zadawajmy pytania, a jeśli mamy jakieś wątpliwości, skorzystajmy z pomocy doradcy ubezpieczeniowego, który udzieli nam niezbędnych informacji i zaproponuje najlepszą ofertę dopasowaną do naszych potrzeb.