Wybór karmy dla szczeniąt – czym się kierować?

Szczeniaki to przeurocze stworzenia, które wciąż chcą poznawać otaczający je świat. Nic dziwnego, że potrzebują sporo energii, którą czerpią z pokarmu. Wybór karmy dla szczeniąt to jedna z ważniejszych decyzji właściciela, bowiem od tego, jak karmi szczeniaka, zależy jego prawidłowy wzrost oraz zdrowie. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Karmy dla szczeniąt – czym się powinny cechować?

Szczenięta tuż po urodzeniu otrzymują pokarm od swojej matki, czyli mleko. Na początku dostarcza ono wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jednak szczeniaki bardzo szybko rosną, a to oznacza, że w ciągu kilku tygodni będą musiały przejść na pokarm stały. Co więcej, w ciągu 12 -24 miesięcy osiągną pełną dojrzałość, zatem podawana w tym okresie karma powinna dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego wzrostu. Czym się cechują karmy dla szczeniąt? Przede wszystkim karma sucha występuje w postaci mniejszych granulek. Również jej skład znacznie się różni. Dobre karmy dla szczeniąt to bardzo skoncentrowany pokarm, który zawiera składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Jest bogata w łatwo przyswajalne białko, składniki mineralne, takie jak fosfor, wapń, magnez, cynk oraz żelazo, a także w witaminę D potrzebną do rozwoju zdrowych i mocnych kości.

karmy dla szczeniąt

Podając szczeniakom taką pełnoporcjową karmę, nie ma potrzeby uzupełniania diety dodatkowymi suplementami. Przykładem wartościowej karmy dla szczeniaków może być PURINA® PRO PLAN® odpowiednia dla szczeniąt poniżej 11. miesiąca życia. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie www.optymalnystart.pl.

Jak prawidłowo karmić szczenięta?

Wybór odpowiedniej karmy dla szczeniąt to jedno. Należy również wiedzieć, jak często i w jakich ilościach podawać ją zwierzęciu. Szczeniaki mają zwykle wielki apetyt, zupełnie nieproporcjonalny do wielkości ich żołądków. Dlatego podawanie im tyle karmy, ile są w stanie zjeść lub pozostawienie swobodnego dostępu do niej w ciągu dnia może skutkować przejedzeniem. Nie ma oczywiście jednej sztywnej reguły co do sposobu karmienia szczeniąt, gdyż to zależy głównie od ich wieku, rozmiarów i rasy. Wpływ mają też ewentualne problemy zdrowotne czy ogólna kondycja psiaka.

karmy dla szczeniąt

Dlatego warto dokładnie czytać instrukcje podane na opakowaniu karmy i według nich dostosować sposób karmienia szczeniaka. Warto też w tej kwestii poradzić się lekarza weterynarii lub hodowcy. Ważne jest regularne dostosowanie sposobu żywienia, gdyż jak wspomnieliśmy na początku, szczeniaki bardzo szybko rosną, zatem ich zapotrzebowanie na pokarm może zmieniać się równie szybko.

Dodaj komentarz