Zaparowane szyby w samochodzie – co zrobić?

Zaparowane szyby w samochodzie to częsty problem kierowców, zwłaszcza w okresie zimowym. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale przede wszystkim niebezpieczne, szczególnie jeśli chodzi o przednią szybę. Zaparowana szyba znacznie ogranicza widoczność, co może być powodem wypadku. Dlaczego szyby parują? Jak temu zaradzić?

Zaparowane szyby w samochodzie – najczęstsze powody

Zaparowane szyby w samochodzie mogą być objawem różnych drobnych usterek. Na przykład gdy filtr kabinowy jest zapchany, szyby będą parować. To częsty problem w okresie zimowym, gdyż na ogół klimatyzację serwisujemy przed nadejściem lata. Co więcej, niektórzy kierowcy na zimę całkowicie demontują ten filtr, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Dlatego dobrze jest pamiętać, by filtr kabinowy wymieniać co 12-24 miesiące lub co 15-40 tysięcy przebiegu. Filtr kabinowy wpływa na odpowiednią cyrkulację powietrza w pojeździe, co ma bezpośredni wpływ na parujące szyby.

zaparowane szyby

Inną częstą przyczyną parujących szyb jest wilgoć w samochodzie, która zaczyna parować pod wpływem ogrzewania. To najczęstsza przyczyna zaparowanych szyb w samochodzie w okresie zimy. Wtedy do pojazdu dostaje się sporo wilgoci, chociażby śnieg na obuwiu, który wnika w elementy wyposażenia wykonane z materiału. Warto więc regularnie suszyć dywaniki, jeżeli nie są gumowe. Warto także sprawdzić stan uszczelek w drzwiach i klapie bagażnika. Najlepiej przed nadejściem zimy, konserwując je cienką warstwą wazeliny.

Jak sobie radzić z zaparowanymi szybami?

Aby zminimalizować problem parujących szyb, warto w samochodzie z klimatyzacją przynajmniej raz w tygodniu ją uruchomić na kilkanaście minut. Poza tym włączamy nawiew z ciepłym powietrzem na szybę przednią i po kilku minutach jest ona czysta.

zaparowane szyby

W samochodzie bez klimatyzacji uruchamiamy nawiewy z ciepłym powietrzem i kierujemy je na szybę przednią oraz lekko uchylamy boczne szyby, aby pozbyć się wilgoci z całego samochodu. Przyda się też specjalna gąbka lub ściereczka z irchy do wycierania szyb z pary wodnej. Ich cena to około 5-15 złotych.

Dodaj komentarz