Ile prądu w skali roku zużywa zmywarka do naczyń?

Zmywarka do naczyń to bardzo praktyczny i coraz popularniejszy sprzęt AGD w naszych kuchniach. Nie tylko usprawnia codzienne porządki, ale też zużywa zdecydowanie mniej wody niż przy ręcznym myciu naczyń. Ale co powiedzieć o zużyciu prądu? Czy jest ono na opłacalnym poziomie? Jak to sprawdzić jeszcze przed zakupem?

Zmywarka do naczyń, a zużycie prądu i wody

Zużycie prądu przez zmywarkę określa się w kilowatogodzinach (kWh). To jednostka energii, w której rozlicza się ogólne zużycie energii elektrycznej, a która określa, ile energii zużywa sprzęt o mocy 1000 W przez godzinę. W przypadku zmywarek wpływ na zużycie energii ma jej klasa energetyczna, określana przez znacznik A+, A++ i A+++. Klasa efektywności energetycznej to ogólna składowa takich parametrów, jak zużycie energii, poziom hałasu oraz zużycie wody przez zmywarkę. Zatem parametr klasy efektywności określa w gruncie rzeczy oszczędność urządzenia. Im wyższa klasa efektywności, tym bardziej oszczędny sprzęt.

zmywarka do naczyń

Zmywarka do naczyń może pracować od najniższej klasy D (najmniej ekonomiczna) do najwyższej A+++ (najbardziej oszczędna). Inne istotne parametry etykiety energetycznej zmywarki to: roczne zużycie energii, klasa efektywności suszenia, roczne zużycie wody, poziom emitowanego hałasu w trakcie pracy i pojemność znamionowa. Znając te parametry, możemy ustalić, ile prądu zużyje interesująca nas zmywarka do naczyń, a co za tym idzie, ile wyniesie nas rachunek za prąd.

Jak obliczyć roczne zużycie prądu przez zmywarkę?

Określenie, ile prądu zużyje zmywarka do naczyń zależy od jej konkretnego modelu, ale też od wybranego programu mycia. Ta sama zmywarka w trybie płukania czy oszczędnego mycia może zużyć około 0,1 kWh energii, a w trybie pełnego mycia nawet do 2 kWh energii. Średnie zużycie prądu przez popularne zmywarki wynosi 1,2 – 1,5 kWh.

zmywarka do naczyń

Zakładając, że będziemy korzystać ze zmywarki pięć razy w tygodniu z 80%-owym załadunkiem, w ciągu roku umyjemy naczynia 260 razy. Jeżeli 1 kWh kosztuje około 60 groszy, w skali roku za energię zużytą do zmywania naczyń w zmywarce zapłacimy 150 – 160 złotych. Widać więc, że korzystanie ze zmywarki jest o wiele wydajniejsze i oszczędniejsze niż tradycyjne mycie naczyń.

Dodaj komentarz